KULLANICI YORUMLARI ÜYE GİRİŞİ

LİKEN PLANUS NEDİR ?

FARKIMIZ
PATENTLİ FORMÜL Tüm Sebi Pharma ürünleri ödüllü, Uluslararası Patentli Bileşen etken madde içerir!
EGE ÜNİVERSİTESİ ONAYLI Ürünlerimiz Ege Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Klinik Çalışmalı'dır.
BENZERSİZ FORMÜL Türkiye'de ve Dünya'da tek, sadece Sebi Pharma ürünlerine ait.
EZBERBOZAN FORMÜLLER Tüm Sebi Pharma ürünleri çok amaçlı olup birden fazla etki alanına sahiptir.
06.09.2019 Liken planus kaşıntıya, çok kenarlı pembe ve mor lekelere neden olan bir cilt problemidir. Çoğunlukla kollarda ve bacaklarda meydana gelir. Vücudun diğer bölgeleri de bundan etkilenebilmektedir. Ağız, tırnaklar, saç derisi de etkilenen organlar arasında yer almaktadır.

Liken planus kaşıntıya, çok kenarlı pembe ve mor lekelere neden olan bir cilt problemidir. Çoğunlukla kollarda ve bacaklarda meydana gelir. Vücudun diğer bölgeleri de bundan etkilenebilmektedir. Ağız, tırnaklar, saç derisi de etkilenen organlar arasında yer almaktadır.

LİKEN PLANUS 30 YAŞ ÜSTÜ BİREYLERDE DAHA SIK GÖRÜLEBİLİYOR

Liken planus bulaşıcı değildir. Bu cilt problemine neden olan unsur tam olarak belirlenememiştir. Liken planus toplumdaki bireylerin yüzde birini etkilemektedir.

Liken planusa neden olan faktör tam olarak belirlenememiştir. Bununla birlikte belirli ilaçların bu cilt problemini tetikleyebilmektedir. Uzmanların bir kısmı liken planusun bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklandığını düşünmektedir. Amerikan Cilt Derneğine göre Amerikalıların yüzde biri bu cilt sorununu yaşamaktadır. Çoğunlukla 30 yaş üstü bireylerde bu problem ortaya çıkabilmektedir.

LİKEN PLANUS BULAŞICI DEĞİLDİR

Liken planus genetik nedenlerden kaynaklanmamaktadır. Ebeveynler çocuklarına Liken Planus geçmez. Cilt probleminin oluşumu beslenme ile ilişkili gözlemlenmemektedir. Baharatlı yiyecekler, asitli içecekler ve domates ürünleri ağızda yer alan alan sorunların artmasına neden olabilmektedir.

Liken planus sonucunda ciddi miktarda deride kaşıntı meydana gelebilmektedir. Yoğunlukla el ve ayak bileği, dirsekler etkilenmektedir.

CİLTTE LEKELER KALABİLİR

İlk atak bir hafta veya ay sürebilmektedir. Nüksetmesi ise yıllarca süre bilmektedir. Belirtiler gittikten sonra da ciltte lekeler oluşabilmektedir.

Ağız içindeki liken planus; yanakları diş etlerini, dudakları ve dili etkileyebilmektedir. Bu sorunu yaşayan bireyin tat alma duyusunda değişiklikler olabilmektedir. Metalik bir tat oluşabilmektedir. Ağız kuruluğu da meydana gelebilmektedir. Baharatlı yiyecekler, domates ürünleri belirtileri arttırabilmektedir. Orta yaştaki yetişkinler, kadınlar, karaciğer sorunları, Hepatit C ve siroz hastalığına sahip bireyler daha büyük risk grubunda yer almaktadır. Tırnakta yer alan liken planus şikayeti çoğunlukla birkaç tırnakta gözlemlenmektedir. Tırnakta yükseltiler veya oluklar meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte tırnakta ayrılma ve incelme oluşabilmektedir.

Sebi Simyacı Der Ki;

Liken planus saçta yer alıyorsa saçta irritasyon, ufak tümsekler oluşabilmektedir. Bu sorun saçları da etkilemektedir. Saçlarda incelme veya bölgesel olarak saç dökülmesi oluşabilir. Problem ciltte meydana geldiyse mümkün olduğu kadar sorunlu alanı kaşımaktan kaçınılmalıdır. Sorunlu alanın kurcalanması problemi daha da büyütebilmektedir. Yoğun stres liken planusun daha kötü duruma gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stresi de kontrol etmeye çalışmak gereklidir.

https://www.sebisimyaci.com/leke-kremi

Sebi Simyacı ile Sağlıklı Kalın!

MARKALARIMIZ
Sebi Ala Sebi İxir Sebi Pharma Sebi Simyacı Sebi Su
Bizi Arayın 0850 259 61 98 Whatsapp Destek Soru & Cevap