KULLANICI YORUMLARI ÜYE GİRİŞİ

HASSAS CİLT İLE DERMATİTLİ CİLT ARASINDAKİ FARK

FARKIMIZ
PATENTLİ FORMÜL Tüm Sebi Pharma ürünleri ödüllü, Uluslararası Patentli Bileşen etken madde içerir!
EGE ÜNİVERSİTESİ ONAYLI Ürünlerimiz Ege Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Klinik Çalışmalı'dır.
BENZERSİZ FORMÜL Türkiye'de ve Dünya'da tek, sadece Sebi Pharma ürünlerine ait.
EZBERBOZAN FORMÜLLER Tüm Sebi Pharma ürünleri çok amaçlı olup birden fazla etki alanına sahiptir.
19.01.2019

Cildimiz ona gereken hassasiyeti göstermediğimiz takdirde kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntıyla birlikte seyreden birçok rahatsızlıkla baş başa kalır. Bunların başında egzama olarak da bilinen dermatit hastalığı gelir. Bu hastalık aynı zamanda hassas cilt özellikleri ile sıklıkla karıştırılır. Bu yazımızda size hassas bir cilt ile dermatitli cilt arasındaki farktan bahsedeceğiz.

 

Birden çok çeşidi bulunan dermatit hastalığı en yaygın cilt rahatsızlığıdır. Kafa derisi, yüz, vücut kıvrımları, el ve ayaklarda görülebilen dermatit, iltihaplanma, kızarma ve kaşıntı ile kendini göstermektedir. Hastalığın belirtilerini ise sürekli kaşınma isteği, derinin kalınlaşması ve kabarması, derinin pul pul dökülmesi, kızarıklık, iltihaplanma, derinin kepekleşmesi, nadiren de olsa derinin su toplaması ve deride çatlak oluşumu şeklinde sıralamak mümkündür. Peki dermatitin sebepleri nelerdir?

 

Dermatit hastalığının sebepleri arasında birçok etken yer alabilir. Bunları genel olarak toplamak gerekirse; stres, genetik faktörler, doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar, mantar ve mikrop kökenli enfeksiyonlar, çeşitli kozmetik ürünleri, ellerin çok sık yıkanarak deterjan gibi kimyasallara fazla maruz kalınması, metalik takı ve aksesuarlar, bazı kumaşlarda bulunan boyalar, uzun süre ve sıcak duş almak, alerji yapan gıdalar, ani hava değişimi, bağışıklık sisteminin güçsüz ve yetersiz olması gibi faktörlerle birlikte astım hastaları ve saman nezlesi olanlarda da alerjiye bağlı olarak dermatite rastlanır. En sık görülen dermatit türlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 

Atopik dermatit: Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bu türde genetik yatkınlık, bağışıklık sistemindeki problemler, kuru cilt ve çevre koşullarının önemli rolü bulunmaktadır. Bebekler ve çocuklar arasında sıklıkla görülen atopik dermatit, sigara kullanımı, yünlü giysilerin tercih edilmesi ve kumlu ortamlarda bulunmak gibi nedenlerle daha da kötüleşebilir.

 

Kontakt dermatit: Temizlik ürünlerindeki kimyasallar ve alerjen ürünlere maruz kalmak kontak dermatitin başlıca nedenleri arasındadır. Bunun dışında losyon ve kremlerin içerisinde bulunan maddeler de kontakt dermatit oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle içeriğinde kimyasal koruyucu barındıran ürünlerden uzak durulmalıdır.

 

Seboreik dermatit: Halk arasında “konak” olarak bilinen seboreik dermatit, bebeklerde sarı kepeğe benzer şekilde oluşur. Bu dermatit türü saçlı deride, kulak arkasında ve kaşlarda kendini gösterir.

 

Hassas ciltler ise gösterdiği reaksiyonlar bakımından dermatitle karıştırılsa da bir hastalık olmaması yönüyle ondan ayrılmaktadır. Sürekli kuruluk gösteren ve buna bağlı olarak pullu bir görünüme sahip olan hassas ciltler hızlıca kızarmaktadır. Soğuk ve sıcak havadan çabucak etkilenen hassas ciltlerde güneş ışınları ve terlemek cildi tahriş ederek lekelendirir. Stresin de oldukça zarar verici bir faktör olduğu bu cilt tipinde, acılı yemekler, alkol, kalitesiz ürünlerle yapılan makyaj, cilde yapılan yanlış müdahaleler gibi birçok etken cildin sağlığını kötü etkilemektedir. Hassas cilde sahip olanların dikkat edeceği birincil konu, cilde yapılan yanlış uygulamaların cildi daha da hassaslaştıracağı gerçeğidir. Hassas cilt bakım ürünlerinin içeriği ve etken maddeleri, cildin dengesini bozmadan yatıştırmak için büyük önem taşımaktadır. Cilde uyum sağlayan etken maddeler cildi sakinleştirir, nemlendirir doğal fonksiyonlarını yeniden kazandırır.

 

Sebi Simyacı der ki; Dermatitli ya da hassas ciltler için yapılan uygulamalarda doğal bileşenlere sahip ürünler, cildinize sağlığını kazandırmada büyük rol oynamaktadır. Bu rahatsızlıkların önüne geçmede en doğru yol, cildinize gereken hassasiyeti gösteren ürünlere yönelmektir. Sebi Ixir Acil Bakım Kremi ve Sebi Ixir Acil Bakım Spreyi Seti bu anlamda cildinizin en yakın dostu olacak. Üniversitelerden klinik onaylı olan ve tamamıyla doğal içeriklerden oluşan set, aynı zamanda dünya patentli etken madde olan “Hücre Yenileyici Bileşen”içeriyor. İlk kullanımdan itibaren etkisini göreceğiniz Sebi Ixir Acil Bakım Kremi, derinin su kaybetmesini önleyerek yoğun nem sağlar, yağlı ciltler hariç tüm cilt tiplerinde, tüm aile bireyleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Setin diğer ürünü olan Sebi Ixir Acil Bakım Spreyi ise tüm ciltteki kuru ve tahriş olmuş bölgelerin nemlendirilmesinde ve yatıştırılmasında etkili olup aynı zamanda saçlı deri gibi krem sürmenin mümkün olmadığı bölgelerde ve geniş cilt yüzeylerinde rahatlıkla uygulanabilir.

Sebi Simyacı ile kalın.

MARKALARIMIZ
Sebi Ala Sebi İxir Sebi Pharma Sebi Simyacı Sebi Su
Bizi Arayın 0850 259 61 98 Whatsapp Destek Soru & Cevap