Kadın ve Sağlık

ZAYIFLAMADA MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI

Zayıflamak için harcadığımız çabanın sınırı bulunmamakta. Diyet, spor, ilaç, bitkisel takviyeler. Hepsinin ötesinde  zor bir yolculuk: Mide küçültme ameliyatı. Tıp dünyasında obezite cerrahisi ya da bariyatrik cerrahi olarak adlandırılan, halk arasında “mide küçültme ameliyatı” olarak geçen ameliyatlar, son yıllarda oldukça yaygınlaştı. 2018 yılı rakamlarına göre Türkiye’de yılda yaklaşık 9 bin kişi mide küçültme ameliyatı oluyor. Rakamın önümüzdeki yıllarda arış göstereceği kuşku götürmez bir gerçek. Peki bu yoğun ilgi gerçekten sağlık gereksinimlerinin bir yansıması mı yoksa trend eğilimler ile hayatımıza yerleşen bir uygulama mı ?

Mide küçültme ameliyatı adından da anlaşılacağı gibi midenin yaklaşık %80’lik kısmının cerrahi olarak çıkarılması esasına dayanır. Ameliyat sonrasında mide bağırsak sistemindeki açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolü sağlayan hormonlar üzerinde büyük bir değişim sağlanır. Midenin küçülmesiyle birlikte daha az gıda ve kalori alınacağı için kişi doğal olarak zayıflamaya başlar ve obeziteden kurtulmuş olur. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmakta. Ameliyatın gerçekleşmesi için obezite sorunu yaşayan hastaların diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen yeterli sonuç alamaması gerekmekte.

Peki ameliyat kişiye ne gibi faydalar sağlıyor ?

-Ameliyat sonrası fazla kilonun %50-60’ının kısa sürede kolaylıkla verilmesini sağlar.

-Vücuda cerrahi yöntemle yabancı bir cismin adapte edilmesine gerek yoktur.

-Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk düzelir.

-Hastanede kalış süresi daha azdır.

– Mide bağırsak sisteminde gıda geçiş güzergahında bir değişiklik gerektirmez.

Olumlu yönlerini saydığımız ameliyatın verisel yansımaları ise şöyledir: Mide küçültmeameliyatı geçiren hastaların yaklaşık %1-2’si önemli sorunlar yaşayabilir. Yüzde 3-4 kadarı hafif problemlerle karşılaşabilir. Yüzde %95’indan fazlası ise ameliyatla ilgili hiçbir sorun yaşamadan taburcu olur ve günler içinde olağan gündelik yaşamına döner.  Tüp mide ameliyatı geçirmiş binlerce hastanın takip sonuçlarını gösterir tıbbi raporlarda, ameliyata bağlı hayati tehlike riski üçyüz elli hastada bir yani binde 3 (%0,2 – %0,5) civarında bildirilmektedir.

Her süreçte olduğu gibi mide küçültme ameliyatında da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Gerçekten sağlığınıza olumsuz bir etkisi bulunmuyor ise ameliyat öncesi uygulamaları ve tedaviyi denemekte fayda var. Alanında uzman bir cerrah ile sürece başlamak, cerrahın talepleri doğrultusunda süreci ilerletmek gerekir. Operasyonu gerçekleştirecek olan kişiden ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların ayrıntılı olarak öğrenilmesi gerekmektedir.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; kilolu olup olmadığınıza siz veyahut çevrenizdeki dostlarınız bir uzman ve uzmanın tarafınıza iletecği sağlıklı veriler karar vermelidir. Güzelleşmenin ilk şartının zayıflamak değil, sağlıklı olmak olduğu unutulmamalı, sağlığınız için bu sürece dahil olmalısınız.

Sağlıkla Kalın

Yorumlar

  • Gerçek manada sıkılaşma sağlayacak bir ürün göbek bacak ve kollar için üretmenizi bekliyoruz.

  • Merhabalar Berna Hanım ; komple vücut bakım ve sıkılaştırıcı spreyimiz çıkmıştır sebi ixsir komple sıkılaştırıcı vücut bakım spreyimiz çıkmıştır.

Yorum Bırak