Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık

Yazın Peeling Yapmayın!

Cildi yenilemek, görünümünü tazelemek için birçok yöntem ve uygulama kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları ticari kaygılar eşliğinde oluşturulan trendlerden ibaretken bazıları ise gerçek anlamda etki sağlamaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere “peeling” uygulamasından bahsedeceğiz. Kimyasal “peeling”, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını amaçlayan uygulama yöntemidir. Peeling sayesinde cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesi,  ölü derinin ciltten temizlenmesi ve alttaki temiz, canlı, sağlıklı derinin ortaya çıkarılması hedeflenir. Dermatologlarda uygulanması dışında evde de uygulanması mümkün olup, evde yapılanına yüzeysel peeling denilmektedir. Uygulama tipine göre üç çeşit peeling bulunmaktadır:

1- Yüzeysel peeling

2- Orta derinlikte peeling

3- Derin peeling

Göz çevresi ve dudak kenarları hariç tüm cilde, dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulanan “peeling”te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır. Genel bağlamda cildin daha sağlıklı ve yenilenmiş görünme hedefini taşıyan uygulamanın mevsim kaynaklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Yaz mevsiminde yapılan kimyasal peeling uygulamaları çeşitli dezavantajlar oluşturabilmektedir. Güneş etkisinin fazla olması sebebiyle peeling için yaz mevsimi uygun zaman değildir. UVA, UVB ışınları, aşırı sıcaklık cildi bu süreçte daha da yormakta, tahrişe ve alerjiye neden olabilmektedir. Peeling sonucunda cilt hassaslaşabilmektedir. Hassas ciltlerde yapılan derin soymalı kimyasal peeling işlemi sonrasında geçmeyen lekeler meydana gelebilir. Yine hassasiyetli kişilerde en sık rastlanan bir diğer zarar ise soyulma işleminden sonra ciltte doku bozukluğunun yaşanmasıdır. Buğday tenli ve esmer tenli kişilerde daha belirgin ve daha koyu renkte lekelerin meydana gelebileceği de bilinen büyük zararlardan bir tanesidir. Bu sebeplerden ötürü yaz ayları yerine sonbahar ve kış aylarında glikolik asit içerikli ürünler ile peeling yapılması mevsim açısından uygun sayılır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; “peeling” uygulamasını sağlığımızı da dikkate alarak uygun mevsimde yapmalıyız. Aksi yönde eğilimler bizi hem sağlıksız hem de mutsuz bir sürece dâhil edecektir.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak