Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık

YAZIN CİLDİMİZ NEDEN DAHA FAZLA YAĞLANIR?

Şebnem Özen’in Kaleminden,

Cildimiz yaz aylarında birçok etmenden dolayı daha fazla yağ ifrazatı yapar. Bu etmenlerden ilki sıcaklıktır. Artan ısıyla birlikte cildimiz de bu ısı artışından etkilenir ve daha fazla yağ salgılar. Bu salgılanan yağ ise terle birlikte dışarı atılır. Ciltte terle birlikte oluşan bu yağlı görünüm yoğun bir parlama yapar ve gün boyunca rahatsızlık hissi yaratabilir. Özellikle yüzün T bölgesi olarak nitelendirilen bölgede oluşan yağlanma ve parlama görüntüsü bazen kontrol edilemez hale gelse de düzenli bakımlarla üstesinden gelinebilen bir durumdur. Örneğin, cilt tipinize uygun olan güneş koruyucusu kullanmanız yazın artan cilt yağı oranında bir dengeleme sağlar.

Aynı zamanda yükselen sıcaklık değerleriyle birlikte yağ ifrazatı artış gösteren cildimizin neminde de bir düşüş yaşanabilir. Bilinenin aksine yağlı ciltler de kuru ciltler gibi neme oldukça ihtiyaç duyar. Yağlı ciltliler, yazın ciltlerini nemlendirmedikleri takdirde başta akne sorunu olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu noktada, gerek gün boyunca kirli havaya maruz kalarak nem kaybına uğrayan gerekse yaz sıcaklarındaki susuzluktan çöle dönen cildimizdeki nem dengesini sağlayabilmek amacıyla bol su tüketilmelidir. Böylece, cildimizin daha sağlıklı ve canlı görünmesi için vücut içerisinden neme doyurulması amaçlanmaktadır.

Sıcak yaz günlerinde cildimize iyi bakmamız çok önemlidir. ‘’Nasıl olsa cildim yağlı, krem sürmesem de olur’’ dememek gerekir. Bakımımızı yaparken, cildimizin hem yağını dengeleyen hem de pürüzlerini giderebilen ve aynı zamanda da nem vererek uzun süreli muhafazasını sağlayan ürünleri tercih etmeliyiz. Unutmayalım, cilt vücut içerisinden beslendiği kadar dışarıdan da yararlı ürünler ile desteklenmelidir.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak