Cilt Bakımı Genel Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

YAZ SICAKLARINDAN KORUNMA YOLLARI

Yazın en sıcak günlerinin gelmesiyle birlikte aşırı sıcakların etkileri de hissedilmeye başladı. Bu sebeple güneşin sıcacık enerjisinden yararlanırken, bireylerde oluşturabileceği yan etkilerden de korunmak büyük önem taşımaktadır. Bugünkü yazımızda aşırı sıcaklardan korunmanın yollarını sizler için kaleme aldık.

Aşırı sıcaklara maruz kalındığında ortaya çıkan yan etkilerden biri olan sıcak bitkinliği, uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma, yeterli miktarda sıvı alamamaya bağlı su ve mineral kaybından dolayı meydana gelmektedir. Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi belirtileriyle kendini göstermektedir. Güneş çarpmasına göre daha hafif şekilde atlatılır ve hayati bir tehlikesi yoktur.

Güneş ve sıcak çarpması, aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilmektedir. Belirtileri arasında terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen bilinç bulanıklığı veya kaybı vardır. Tüm bu yan etkilerden korunmak için yapabileceklerinizi ise detaylı olarak inceleyelim.

Yaz Sıcaklarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Özellikle günün en sıcak saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmelidir.

Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmalı ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

Yoğun fiziksel aktivite spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler, güneş koruyucu krem kullanmalıdırlar. Sebi İxir 50 SPF Güneş Korumalı Leke Kremi, yüksek güneş koruması sağlarken güneş lekelerinden ve erken yaşlanma belirtilerinden de korumaktadır.

Sebi Simyacı der ki; bunaltıcı yaz sıcaklarının olası yan etkilerine karşı koruma sağlamak sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple bahsettiğimiz önlemleri dikkate aldığınız ve uyguladığınız takdirde,

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak