Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

YAZ SICAKLARINDA ANİ KALP KRİZLERİNE DİKKAT

Yaz sıcaklarında kalbinize yönelik sağlık risklerinde artışlar yaşanır. Bu noktada, kalbinizi sıcaklara ve sıcakların getireceği olası tehlikelere karşı korumak büyük önem taşımaktadır. Özellikle sıcakların nemle birleşmesi sonucu sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığınız daha da artmaktadır. Bizler de bugünkü yazımızda artan sıcaklardan dolayı oluşabilecek ani kalp krizlerinde dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

Aşırı sıcaklar ve nemli havalar kalp damar, hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan bireyler için risk taşımaktadır. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşürken, sıcakta genişleyerek vücuttaki ısı kaybını azaltmaya veya artırmaya çalışmaktadır. Kalp yetmezliği olan kişilerde kan akımının ağırlıklı olarak cilde yönlenmesi, hayati organlara olan kan akımının azalmasına da yol açabilmektedir.

Yaz sıcaklarında yoğun terleme sonucu sıvı kaybeden vücutlar için yeterli miktarda sıvı tüketilmesi şarttır. Aksi takdirde kalp ile ilgili yaşanacak sağlık problemleriyle karşılaşma riski oldukça artar. Sıvı kaybına ek olarak, tuz ve elektrolit kaybı da kanın pıhtılaşma oranında artış olmasına yol açar. Bu nedenle, by pass ya da kalp kapakçığı değiştirilmiş, kalp damarlarına stent takılmış ya da bilinen bir kalp-damar rahatsızlığı olan kişilerin yaz aylarında bol su tüketmesi şarttır.

Yaz sıcaklarını bahane etmeden egzersiz rutinine devam edilmesi de önemli bir husustur. Egzersiz ve yürüyüşler sabahın erken saatlerinde veya akşam güneş çekildikten sonra yapılmalıdır. Çünkü egzersizle birlikte kalbin beslenme ihtiyacı artış göstermekte, sıcak havada ise bu ihtiyaç ikiye katlanmaktadır.

Sıcaklarda yemek tercihleri ise, ağır besinler yerine sebze veya ızgara yemeklerden yana kullanılmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının özellikle de idrar söktürücü ilaç kullananların sıcaklarda damarlarının genişleyeceği ve tansiyon düşüşleri yaşayabilecekleri unutulmayıp, ilaç dozunu doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Kronik akciğer hastalarının da tansiyonlarının düşebileceği de unutulmaması gereken bir noktadır.

Sebi Simyacı der ki; yaz sıcakları ile birlikte kalp krizi riskinde artışlar yaşanır. Bu sebeple sağlığınızı ve kalbinizi olası tehlikelerden korumak amacıyla dikkatli davranmalı ve bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek hayatınıza devam etmelisiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak