Cilt Bakımı Genel

YAZ MEVSİMİNDE SİVİLCE LEKELERİ NEDEN ARTAR?

Bugünkü köşemizde ergenlik döneminde çoğumuzun karşılaştığı, ilerleyen yaşlarda ise belli aralıklarla karşımıza çıkan bir sorunun yaz mevsimindeki yansımalarını ele alacağız.

Halk arasında sivilce olarak bilinen “akne vulgaris kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezlerinin tekrarlayan bir hastalığıdır. En çok ergenlik dönemi dediğimiz kızlarda 14-17 yaş, erkeklerde ise 16-19 yaş arası dönemde görülür. 25 yaşlarına dek devam edebilir. Hatta bazı geç başlangıçlı sivilcelerde 25 yaşından sonra da hastalık görülebilmektedir. Bunun dışında nadir görülen hormonal bozukluklar, kortizon gibi sistemik ilaç alımları, deriye yağlı kremlerin ve bitkisel yağların sürülmesi, mesleki olarak endüstriyel bazı ürünlere maruz kalınması gibi bazı durumlarda da sivilceye rastlanmaktadır.

Sivilce; hormonal bir takım etkenlerle yağ bezlerinin salgısındaki artışa bağlı olarak oluşur; ancak erişkin yaşta da görülebilir. En fazla yüz, göğüs, omuzlar ve sırtta yerleşir. Ergenlik çağı hastalığı olarak bilinmesine rağmen tüm yaş gruplarını etkileyebilir. Yeni doğan bir bebekte görülebileceği gibi, 40’lı yaşlarda bile ortaya çıkabilir. Değişik yaş gruplarında ortaya çıkabilen akne daha çok genç erişkin hastalığıdır.

Sivilcelerin yaz mevsiminde artış göstermesinin bazı sebepleri bulunmaktadır. Sıcak havalarda cilt gözeneklerinin tıkanması nedeniyle sivilceler vücudumuzu ele geçirmektedir. Güneşe doğrudan maruz kalınması cilt yüzeyinin kendisini koruma amaçlı ürettiği sebum tabakası arttırmaktadır. Aşırı salgılanan sebum tabakası gözenekleri tıkayarak sivilce oluşturur. Diğer faktör ise güneş alerjisi olan ciltlerin yüzeyinde tahriş oluşması ve akneye neden olabilmesidir. Aynı zamanda terleme nedeniyle sivilcelerde artışta sebep olabiliyor.  Bilindiği gibi yaz aylarında daha fazla terleriz. Kişilerin yüzde 15’inde sivilce artmasının nedeni de terlemedir. Bunun dışında güneş ışınları genelde sivilceleri iyileştirse de zaman zaman yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını çoğaltarak sivilce artışına neden olabilir. Bu tür sivilceler, ‘tropikal akne‘ olarak adlandırılır.

Sivilceli ciltler, kesinlikle güneşin zararlı etkilerinden korunmalıdır. Bunun için saat 10-16 arası güneş altına çıkmaktan kaçınmak, bu saatlerin dışında ise ‘gün örtüsü’ adını verdiğimiz değişik koruma faktörlerini içeren ama yağ içermeyen krem, losyon gibi ürünleri cilt tipine uygun olarak kullanmak gereklidir. Ayrıca şapka kullanmak da önemli bir koruma faktörüdür.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; yaz mevsiminde cildimize daha fazla özen göstermeliyiz. Güneşin faydalarının yanı sıra zararlarının da farkında olarak gerekli önlemleri almalıyız.

Sağlıkla kalın…

Yorum Bırak