Kadın ve Sağlık

Yaz Mevsiminde Batık Lekelerine Dikkat!

Yaz mevsiminin gelmesi ile pantolonlar raflara kalkarken şortlar, etekler ve bikiniler giyilmeye başlıyor, bacakların önemi bir kat daha artıyor. Yaz mevsiminde vücudumuzda el ve yüzden sonra en fazla gözüken bölgesi bacaklarımızdır. Bu sebeple kusursuz ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak yaz mevsiminin geldiği şu günlerde her kadının arzusu. Bu arzuya engel olan ve bugünkü yazımızın kaynağını oluşturan sorun ise batık lekeleridir.

Ergenlik döneminden itibaren istenmeyen tüylerimizden kurtulmak için çeşitli yöntemler deneriz. Ağda, jilet, tüy dökücü krem, epilasyon aleti. Biliriz ki tüylerimizi aldıktan sonra batık sorunu yaşama ihtimalimiz yüksektir. Derinin altında gelişip yüzeye çıkamayan tüyler batık olarak adlandırılır. Batık oluşumu, hatalı ağda ve epilasyon sonucu ortaya çıkan bir cilt problemidir. Ağda ve elektrikli epilasyon sonucu oluşan batıklar, estetik açıdan da bacakların güzelliğine gölge düşürürler. Batıklar, önlem alınmadığı takdirde bacaklarda iltihap yaparak leke bırakabilir. Tabi bu sorunun önüne geçmek için alınacak bazı önlemler bulunmaktadır.

  • Jiletle tüy giderme yapılıyorsa, uygulama öncesi bölgeyi nemlendirmek batık oluşumunu azaltır. Tıraş köpüğü ya da sabun kullanılarak yapılan jiletle tüy giderme de batık oluşumu en aza indirger. Nemlendirerek jilet işlemini uygulamak önemlidir.
  • İster jilet, ister epilasyon aleti, isterseniz ağda yöntemlerinden herhangi birini seçtiğinizde, tüyleri alırken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, tüyleri çıkış yönün tersine doğru almaktır. Özellikle jilet yönteminde kıvrımlara uyumlu tıraş bıçakları tercih edilmelidir.
  • Her tür uygulama sonrası mutlaka cilt nemlendirilmelidir. Shea butter yağı, biberiye yağı, gül yağı bacakları en iyi nemlendiren ve batık çıkmasını önleyen yağlardır.
  • Ölü deriler belirli bir periyotta giderilmelidir. Böylelikle gözeneklerin tıkanma riskini ortadan kaldırılır. Peeling ile cildin üst tabakası inceldiğinden, altta kalan kılın yolu açılmış olunur.
  • Alınan önlemlere rağmen sorun devam ediyorsa bir dermatoloğa giderek, mutlaka uygulamalardan sonra sürülecek antibiyotikli merhemlere başvurulmalıdır. Gerek görülürse ağızdan da antibiyotik alınabilir. Diğer yandan batıkların üzerindeki deriyi kaldırmak için, doktorların medikal olarak vereceği peelingler uygulanabilir.

Batık lekelerinin yaz mevsiminde artmasını engellemek adına alınabilecek bazı önlemler var. Genellikle bu mevsimden önce sorunun giderilmesi sağlıklı olandır.  Yaz mevsiminde ise mevcut batık lekelerin artması, koyulaşmaması için bacakları güneşten korumaya, güneşe çıkarken güneş koruyucu sürmeye özen gösterilmelidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunarak lekelerin çoğalması ve cildimize işlenmesi engellenmelidir.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; yaz mevsiminin güzel anlarını doyasıya yaşayabilmek için cildimizi mevsime hazırlamalı, mevsimin zararlı etkenlerinden cildimizi korumalıyız.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak