Kadın ve Sağlık

Yaz Mevsiminde Ayak Güzelliği

Ayak sağlığı ve bakımı günümüzden bin yıllar önce de varlığını korumaktaydı. M.Ö. 2400’de eller ve ayaklar üzerinde yapılan çalışmalarda, Ankmahor mezarı girişinde alçak kabartma oymalar ile profesyonel ayak bakımının Antik Mısır’da yapıldığı bilinmektedir. Havaların ısınması ile beraber cildimizin daha fazla güneş ile buluşmasını hedefleriz. Bedenimizi taşıyan ayaklarımızın görüntüsü ve bakımı da bu sebeple önem arz ediyor. Bütün kış ayakkabılarımızın içinde sakladığımız ayaklarımızın gün yüzüne çıkması ile yeni bir yoğunluğa daha kapı açmış olacağız.  Kuru, sert ve çatlamış ayakların sağlıklı ve görünüm açısından bizi tatmin etmesi gerekmektedir.

Ayaklarımız gizli kalmış, üzerinde en az konuşulan fakat bir o kadar da önemli güzellik objeleridir. Bu sebeple görüntüsüne ve bakımına gereken özen gösterilmelidir. Ayak Güzelliği ve bakımını bir bütün halinde tamamlamak için yaz mevsiminde bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin ayaklarımızı ıslak zeminlerde uzun süre bulundurmamız, çıplak ayakla bazı parazitlerin yerleşmesine uygun ortam yaratabilir. Ayak tabanlarımızı düzenli olarak kontrol etmeli ve cildimizi kuru tutmaya gayret göstermeliyiz. Sıcak iklimlerde nem ile birleşen koşullar ciddi ayak iltihaplarına yol açarak tatilinizi kısa kesmenize neden olabilir. Ayak mantarları, selülit ve lenfanjit olmadan ayaklarımızı korumalıyız, mutlaka temiz yüzeylerde mümkünse nemden uzak tutmalıyız. Ayak bakımında yaz aylarında banyo dışında nemlendirici kremlerin faydası olacaktır. Tırnakların düz ve batmayacak şekilde kesilmesi enfeksiyon oluşumunu önler. Aksi durumda hastalık yapmayan fırsatçı organizmalar bu açıklıklardan iltihaplara yol açabilirler.

Ayak bakımı üzerine birçok medikal uygulama, kozmetik ve dermokozmetik ürün bulunmaktadır. Hatta ayağını güzelleştirmek ve ruhunu daha iyi hissetmek için cerrahi uygulamalar bile yapılmaktadır. Bu noktada dikkat edilecek husus tüm bu işlem ve ürünlerin ne denli sağlıklı olduğunun sorgulanmasıdır. Bireysel anlamda sizlere ürün tavsiyesinde bulunan yakın çevreniz yerine podologlar ile süreci ilerletmeniz faydalı olacaktır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; vücudumuzun her uzvunun bakımı hak ettiği kadar ayaklarımız da bakımı hak etmektedir. Özellikle yaz aylarında ve ayaklarımız herkes tarafından görülüyorken. Unutulmamalıdır ki çirkin ayak yoktur; bakımsız ayak vardır.

Sağlıkla kalın…

Yorum Bırak