Cilt Bakımı Genel Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

YAZ AYLARINDA SELÜLİT BAKIMI

Yaz geldi, deniz ve havuz sezonu açıldı! Haliyle kadınların gündemindeki konuların başında ise selülit bakımı yer almaya başladı. Bizler de bugünkü konumuzda selülitin oluşum süreçlerinden ve yaz aylarında selülit bakımının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Selülit, birçok kadının korkulu rüyasıdır. Ancak doğru beslenme, düzenli spor ve bakım ile selülit görünümünden korunmak mümkündür. Selülit, deri altı dokusunda biriken yağdır. Bu yağ dokusuna bağlı olarak bölgede sıvı birikmekte ve biriken sıvılar o bölgede kan dolaşımı yavaşlattığı için daha fazla yağ birikimine yol açabilmektedir. Halk arasında ‘’portakal kabuğu görünümü’’ olarak bilinen ve ciltte oluşan estetik bir bozukluğu ifade eden selülit, oluştuğu bölgede kan dolaşımına engel olduğu için varis ve kronik ağrılara da sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada selülit, estetik bir sorun olmanın ötesinde bir metabolizma problemi ve bir cilt rahatsızlığı olarak da kabul edilmektedir.

Selüliti Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

  • Doğru beslenme: Yüksek kalorili gıdalardan uzak durulmalıdır. Şeker, tuz, un ve yağ tüketimi minimuma indirilmelidir. Çay, kahve, çikolata gibi kafein yönünden zengin gıdalar fazla miktarda tüketilmemelidir. Sebze, meyve ve lifli gıdalar daha fazla yenmelidir. Vücuttaki yağ miktarını arttırdığı için alkol tüketimi de minimuma indirilmelidir.
  • Masaj Uygulaması: Anti-selülit kremlerinin dokulara etkisi, öncesinde masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Bunun nedeni, lenf ve damar dolaşımının harekete geçmesidir. Son zamanlarda özellikle soğuk duş ya da buz uygulamasından bahsedilmektedir. Normal duş sonrası selülit olan bölgelere birkaç dakikalık soğuk su uygulaması ya da yine aynı bölgelere 5 dakika ara ile birkaç dakikalık buz uygulaması kan dolaşımını reaktif olarak hızlandırarak olumlu yönden etki göstermektedir.
  • Düzenli spor: Selülit olan bölgelerdeki kasların çalıştırılması dolaşım sistemimizi harekete geçirmek için çok etkili bir yöntemdir. Tempolu yürüyüşler yapmak ve bisiklete binmek günlük olarak yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında yer almaktadır.
  • Su Tüketimi: Yine metabolizmanın hızlanması ve zararlı toksinlerin vücuttan atılması evresinde suyun önemi büyüktür. Bu noktada, günde en az 2 litre su tüketmek gerekmektedir.                                                                             Yukarıda saydığımız önlemlerin yanı sıra birkaç bakım önerisinden de bahsetmek isteriz. Selülit için kullanılan bakım yağları, genellikle doğal uçucu yağlar olarak nitelendirilen esansiyel yağlardır. Bu doğal uçucu yağlar, bakım rutininde kullanıldığı zaman derinin kalitesini arttırmakta ve selülit görünümünün azalmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle, portakal çiçeği ve lavanta özü gibi yağların tercih edilmesi, ciltte hücre yenileyici etkisi göstermekte ve selülitlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sebi Simyacı der ki; selülit oluşumuna yönelik önemlerin alınmasının yanı sıra çok yakında piyasaya çıkacak olan portakal çiçeği özlü ‘’Sebi İxir Sıkılaştırıcı Komple Vücut Bakım Spreyi’’ ürünümüz ile de selülit bakımınıza yepyeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Tüm bu önerileri hayatınıza uygulayabildiğiniz takdirde ise selülit oluşumunun büyük oranda azaldığına şahit olabilirsiniz.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak