Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık

YA SONRASI ? (MAKYAJ TEMİZLİĞİ)

Makyaj uygulamalarının ilk örneklerinin Eski Mısır ve Asurlular dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. Bu uygulamalar güzelleşmenin yanı sıra, çeşitli kremler kullanarak ciltleri nemlendirmek ve çeşitli dezenfekte yöntemleri ile böcekleri ciltten uzak tutmak, hava koşullarından korunmak gibi faydalar sağlamaktaydı. Örneğin Mısır’da kullanılan sürme, güzelliğin yanı sıra göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta ve enfeksiyona karşı koruma duvarı görevini üstlenmekteydi. Yine vücudun birçok alanına yapılan uygulama, hem güzelliğe dokunuşlar yapma hem de olası rahatsızlıklar için önlem alınmasını sağlamaktaydı.
Tarihine ufak bir dokunuş yapığımız makyaj, günümüz dünyasında büyük bir ticari pazar payını oluşturmakta, yüzlerce marka en iyisi olduğu sloganıyla müşteri cetvelini genişletmek için büyük bir yarış sürdürmektedir. Peki Sonrası ? Güzelleşmek için yaptığımız ufak dokunuşlardan sonra cildimiz nasıl temizlenmeli, neler dikkat edilmeli ?
Makyaj temziliği titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Özellikle iş yaşamında sürekli makyaj kullanan kişiler günlük cilt temizliğinde daha detaycı olmalıdır. Mutlaka her gece makyajlarını temizlemelidir. Bazı zamanlar bayanların üşengeçliğinden dolayı sabaha bırakılan bu işlem cilt sağlığı açısından sakıncalıdır. Çünkü sabah kalktığınızda tekrardan makyaj yapacaksınız ve yorulan cildinizi tekrar yoracaksınız. Aslında gün boyu makyajlı olan cildinizin gece boyunca gözeneklerinden rahat bir şekilde nefes alıp vermeye hakkı vardır. Bu sebeple cildinizin ferahlamasına izin vermeniz gerekmektedir.
Hangi Yöntemler, Nasıl Bir Temizlik ?
Makyaj ürünlerinde olduğu gibi makyaj temizliğinde de bir çok ürün ve yöntem tavsiye edilmektedir. Aslolan kişiye özel cilt temizliğidir. Tavsiye üzerine alınan ürünlerin bazı kullanıcılarda aksi yönde etki yaptığı görülmektedir. Her cildin kendine özgü bir yapısı olduğunu kabullenerek doğru ürün ve yöntemi aramak gerekmektedir. Gelenekselleşmiş yöntemlerden olan su ile temizlik cildin temizliği için çoğu zaman yeterli değildir. Bunun için cilt tipinize uygun jeller, köpük temizleyiciler, losyon, süt ve makyaj temizleyicileri kullanılmalıdır. Sabun kullanarak da cilt temizliği yapılmaktadır. Fakat mikrop öldürücü olmadığı için pek tercih edilmemektedir. Sabun yalnızca cilt üzerinde bulunan ölü hücreler, kurumuş ter, toz ve yağların giderilmesi için uygulanmaktadır. Ayrıca sabununun cildi kurutma etkisi olduğundan dolayı sabun ile yıkanan cilde mutlaka nemlendiricili temizleme etkisi olan ürünlerle birlikte kullanıldığında daha etkili olabilir.
Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; bir cildin güzelliğine ufak dokunuşlar yapmak kadar cildi zinde ve sağlıklı tutmak hayati önem taşır. Bu sebeple cildimizi iyi tanımalı, cildimizin bize özel olduğunu sürekli haturlayarak ona hakettiği özel ilgiyi göztermeliyiz.
Sağlıkla Kalın…

Yorum Bırak