Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

VİTİLİGO NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Vitiligo, pigment kaybına bağlı deride beyaz ve yama tarzında lekeler ortaya çıkaran bir deri hastalığıdır. Vücudun herhangi bir bölümü bu hastalıktan etkilenebilir. Bizler de bugünkü yazımızda vitiligonun ne olduğundan ve tedavi yöntemlerinden bahsettik.

Vitiligo, deriye renk veren melanosit adındaki hücrelerin kaybı sonucu oluşur. Vücudun kendi bağışıklık sistemi melanositleri yıkar. Çünkü vücut, cilde renk veren hücreyi zararlı bir madde gibi algılar. Vitiligo oluşmasının başlıca sebepleri ise; deri, saç, ve göz rengini belirleyen melanin pigmentidir. Melanin ise melanosit denilen hücrelerde üretilir. Eğer bu hücreler ölürse veya melanin üretilemezse deri rengi açılır veya tamamen beyaz olur. Vitiligo ağır psikolojik stresler sonrası da ortaya çıkabilmektedir.

Vitiligonun gelişim süreci ise kişiden kişiye değişim göstermektedir. Açık tenli kişiler, ya vitiligolu alanlar ile normal deri arasındaki renk farkını direkt fark ederler ya da bronzlaşmanın ardından bu görünüm fark edilir. Esmer kişilerde vitiligo yaz boyunca daha kolay fark edilir. Yaygın vitiligo, bazen tüm vücutta pigment kaybı yapabilir. Ne kadar pigment kaybı olacağını önceden kestirmek zordur. Tipik vitiligo, süt beyazı alanlarla kendini gösterir.

Pigment kaybının derecesi her vitiligo plağında farklı olabilir. Vitiligo alanında pigment gölgeleri veya alanın etrafında koyu renkli halka olabilir. Vitiligo, genelde hızlı pigment kaybıyla başlar. Bu kayıp, bilinmeyen nedenlerden dolayı işlem duruncaya kadar devam eder. Pigment kaybı dönemlerini, pigmentin değişmediği dönemler takip eder. Bu siklüsler sonsuza kadar da devam edebilir.

Vitiligoda tedavi süreci uzun sürebilir. Aylar sürebilir ve hasta-hekim iletişiminin iyi olmasını gerektirir. Süreç uzun olduğu için ve tedavi sonucu geç alındığı için hastalar sıklıkla alternatif yöntemlere yönelir ve bunun sonucunda maddi ve manevi mağdur olurlar. Açık renkli kişilerde bronzlaşmaktan kaçınmak, deride zıtlık oluşmasını önler. Vitiligolu alanın güneşe karşı olan doğal savunması kaybolmuştur. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Bu yüzden güneşe çıkıldığında yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Sebi Simyacı der ki; Sebi İxir 50 SPF Güneş Korumalı Leke Kremi ile vitiligo süresince pigmenti açılmış olan cildinizi güneşe karşı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Sebi İxir Leke Kremi 50 SPF koruma faktörlü leke kremi kullanıldığında eritem düzeylerinde azalma görüldüğü tespit edilmiştir. Bu etki de sadece etken madde dünya patentli “Hücre Yenileyici Bileşen” ile elde edilmiştir. Sebi İxir Leke Kremi 50 SPF cildi soymaz, yıpratmaz, aksine bakım yapar ve besler. Sebi İxir Leke Kremi 50 SPF Güneş Koruması ile aynı zamanda cildi yeni güneş lekelerinden, erken yaşlanma belirtilerinden korur. Böylece cildiniz daha parlak ve bakımlı bir görünüme kavuşur.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak