Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

TENİNİZE UYGUN PARFÜMÜ SEÇMENİN YOLLARI

Doğru parfümü bulmak her kadın için kolay bir süreç olmuyor. Zamanla farklı parfümleri kullanarak kendi tenimize uygun parfümü bulabiliyoruz. Bu süreci hızlandırmak için ise çeşitli yollar bulunmaktadır. Bizler de bugünkü yazımızda teninize uygun parfümü seçmenin yollarını sizler için derledik.

Parfümler tamamen kişilerin seçimlerine ve beğenilerine göre olsa da her parfüm her insanda farklı özellik göstermez. Bunun sebebi de parfümün kişinin tenine uygun olup olmaması ile alakalıdır. Bu noktada parfümlerin doğru seçilmesinde cilt tipiniz ve beslenme biçiminiz de önemli rol oynamaktadır. Parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir:

Öncelikle parfüm alışverişini sabah çok erken veya akşam geç saatlerde yapmamalısınız. Uykusuzluk ve yorgunluk koku duyunuzun düzgün çalışmasını etkiler. Bu sebeple, en ideal saat öğleden sonraki saatlerdir. 1-2 koku denedikten bir süre sonra ise ara vermeye çalışmalısınız. Seçimi uzun zaman dilimlerine yaymalısınız. Çünkü, bir süre sonra tüm kokuları birbirine karıştırabilirsiniz. Şunu da unutmamalısınız ki, parfümün asıl kokusu sürüldükten 30 dakika sonra hissedilmektedir. Ten renginiz, yaşadığınız iklim, hormonlarınız, yaşınız ve beslenmenize kadar varan her faktör koku seçiminde önemlidir. Örneğin, daha çok terleyen insanlar kokuyu daha farklı olarak taşırlar. Son olarak, hangi parfümü kullanacaksanız kullanın, en yüksek verimi almak için nabzınızın alındığı noktalara sürmelisiniz ki parfüm daha kalıcı ve vücudunuzda eşit dağılmış olsun.

Cilt tipinize uygun olabilecek parfüm içeriklerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

Esmer ve daha yağlı bir cilt tipine sahipseniz temel notaları yasemin ve gül olan kokulardan kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Cildiniz kuru ve beyaza yakınsa meyve çiçek karışımı kokular kayısı, karpuz kabuğu gibi meyveli ve çiçekli kokular cildinizde daha iyi duracaktır. Özellikle beyaz tenli kadınlar, güneşe çıkarken yoğun turunçgil ve meyve kokularından kaçınmalıdır. Çünkü turunçgil kokuları cildiniz güneşe maruz kaldığında cilt lekelerine sebebiyet verebilmektedir. Esmer tenli iseniz biraz daha baharatlı kokuları tercih edebilirsiniz.

Son olarak parfüm şişelerinin üzerinde yazan Eau de Parfum ve Eau de Toilet yazılarının anlamını sizlerle paylaşmak istiyoruz. EDT olarak da bilinen Eau de Toilet, sadece %5-15’i arasında değişen oranda aromalı içeriğe sahip çok hafif ve sulu bir koku formülüne sahiptir. Bu, çok fazla baskın olmayan ve birkaç saat içinde kaybolan bir özelliğe sahip olduğundan iş ortamı ve mülakatlar için mükemmel bir seçimdir. Diğer bir yandan Eau de parfum veya EDP, aromayı ve yağları yaklaşık %15 oranında biraz daha yüksek konsantrasyonda içermekte ve böylece kokuyu daha da uzun süren bir hale getirmektedir.

Sebi Simyacı der ki; teninize uygun parfümü seçmek çoğu zaman zor bir süreç olabilir. Binlerce parfüm denemeden size uygun parfümü seçebilmek bahsettiğimiz yollarla daha mümkün hale gelebilmektedir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz taktirde cilt tipinize ve teninize uygun parfümü çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak