Genel Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

STRESİN İNSAN VÜCUDUNA ZARARLARI NELERDİR VE NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

Stres insan vücuduna ve ruhuna en zararlı gelen şeylerden biridir. Stresin varlığı hayatımızda devam ettiği sürece, hem bedensel hem de ruhsal sağlığımız bu durumdan oldukça etkilenecektir. Bizler de bugünkü yazımızda stresin zararlarını ve bu zararlara yönelik nasıl önlemler almamız gerektiğini kaleme aldık.

Stres, çevremizde çok duyduğumuz herkesin hayatı boyunca karşılaştığı bir durum olmakla beraber sağlığımızı tehlikeye sokan etkenlerin de başında gelmektedir. Stres, bir insanın çevreyle olan tüm uyumunu bozabilir, günlük yaşamını oldukça fazla etkileyebilir. Stres durumunda vücudumuzda neredeyse her organımız bu varlığa tepki göstermektedir.

Stresli durumda baş ağrıları sıkça görülür, migren ve gerilim tipi baş ağrılarının çoğunluk nedeni strestir. Aşırı gerginlik sonucu mide ülseri, reflü (mide içeriğinin ağza gelmesi) ve hazımsızlık görülebilir. Kabızlık, ishal, irritabl kolon sendromu, şişkinlik ve gaz şikayetleri de bünyede oluşabilir. Cilt hastalıkları arasında da saçkıran, ürtiker, egzama, tedaviyle düzelmeyen kaşıntı ve alerjilerin altında yoğun stres olabilmektedir. Kalp hastalıkları arasında da hipertansiyon ve kalp krizi çoğunlukla aşırı stresli kişilerde görülebilmektedir. Yine stresli insanlarda ruhsal açıdan depresyon, kaygı bozuklukları, panik bozukluk gibi hastalıklar ve gergin kişilerde daha sık görülmektedir.

Stresi vücudumuzdan uzaklaştırabilmek ve baş edebilmek için stresi hayatımızdan oldukça uzak tutmaya çalışmalıyız. Kendinize zaman ayırmalı, kişisel alanlar yaratmalı, bol bol egzersiz yapmalı ve kendinize stresinizi azaltacak bir hobi bulmalısınız. Yürüyüş koşu, yüzme, bisiklete binme, aerobik, tenis gibi egzersizler stresle mücadelede çok önemlidir. Egzersiz güçlü bir biyokimyasal olaydır. Her egzersiz yapıldığında, bağışıklık sistemi çalıştığı için, bağışıklık hücreleri egzersizle periyodik stresle maruz kalmaya tepki olarak daha güçlü ve uyanık hale gelmektedirler.

Sebi Simyacı der ki; stres size ve vücudunuza zarar veren en güçlü etkenlerden biridir. Size bu denli zarar veren bir unsuru hayatınızda barındırmak daha da huzursuz olmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple bahsettiğimiz ve sizi stresten uzaklaştıracak maddeleri hayatınızda uyguladığınız taktirde daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat yaşayabileceğinize eminiz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak