Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

SONBAHARI FORMDA BİR ŞEKİLDE KARŞILAYIN!

Sonbahar artık kendini iyice hissettirirken, bedenimiz de bu değişikliğin farkına varmaya başladı. Bu sebeple sonbahara hazırlanırken kendimizi de yepyeni bir mevsime uyumlu hale getirmeliyiz. Bizler de bugünkü yazımızda Sonbahar’ı daha formda karşılamanız için birkaç öneride bulunacağız.

Sonbahar’ı daha formda karşılayabilmek için ilk yapmanız gereken şey beslenme düzeninize dikkat etmektir. Özellikle kış aylarına yaklaştığımız için ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz. Çünkü, ağır ve yağlı yiyecekleri kış aylarında bünye daha geç yaktığı için tüketilirken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yepyeni bir mevsimi daha fit bir şekilde karşılayabilmek için gün içerisinde mutlaka 5-7 porsiyon meyve ya da sebze tüketimine önem vermelisiniz. Günde 2 öğünde salata, bir öğünde sebze, iki defa da yaklaşık bir yumruğunuz büyüklüğünde bir meyve yerseniz bu rakamı tutturmuş olursunuz. Bu miktarları tükettiğiniz zaman kabızlık problemi çekme ihtimaliniz azalacağı gibi vitamin, mineral ve antioksidan gereksinimlerinizi de karşılamış olursunuz. Özellikle en önemli öğünler arasında olan kahvaltıyı atlamamanızı öneririz. Çünkü, güzel ve doyurucu bir şekilde yapılan kahvaltılar gün içerisinde sizin en büyük kurtarıcınız ve besin destekçiniz olmaktadır.

Aynı şekilde, tükettiğiniz içeceklere de dikkat etmelisiniz. Kalorisi yüksek ve asitli içecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra kremalı ve aromalı kahveler yerine süt içeriği yüksek filtre kahveleri tercih etmelisiniz. Katkılı meyve suları yerine meyve çaylarını soğuk veya sıcak tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayran ve kefir gibi metabolizmanıza iyi gelecek içecekleri de yeni mevsime hazırlanırken tercih edebilirsiniz.

Tükettiğiniz besinlerin yanı sıra günlük olarak yapacağınız hareket miktarına da dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde özellikle oturarak, ofis içinde çalışan biriyseniz kalori yakımınız az olacaktır. Bu sebeple yediğiniz ve tükettiğiniz yiyecek, içeceklerin kalorisi hareketinize oranla fazla olmamalıdır. Sonbahar’a hazırlanırken spora başlayabilir ya da size uygun olduğunu düşündüğünüz hareketli bir faaliyete başlayabilirsiniz. En azından günde 30-40 dk boyunca yapacağınız tempolu bir yürüyüş vücudunuzu daha fit bir hale getirirken, kalp sağlığınız için de destekçi olmaktadır.

Sebi Simyacı der ki; Sonbahar’a girerken herkes yepyeni kararlar alır. Özellikle bedenininiz sağlığı için atacağınız adımlar büyük önem taşımaktadır. Daha sağlıklı ve fit bir bedene kavuşmak için bahsettiğimiz hususlara dikkat ederseniz, yeni mevsime yenilenmiş bir şekilde hazır olacaksınız.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak