Genel

SONBAHARDA SAÇ DÖKÜLMESİ YOĞUNLAŞIYOR!

Mevsim değişikliğinden saçlarımız da oldukça etkilenir. Yapılan araştırmalara göre de saç dökülmesi Eylül ve Ekim aylarında yoğunlaşmaktadır. Bizler de bugünkü yazımızda saç dökülmesinin artmasının nedenlerinden ve nasıl önlenebileceğinden bahsettik.

Yaz boyunca güneş saç evrimini hızlandırmakta ve yaz sonunda saçlarımızda hızlı yenilenme süreci başlamaktadır. Dökülmenin artmasının bir diğer sebebi ise iklimin ve toprağın mevsimsel değişikliğe uğraması ile meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesinin değişmesidir. Vücut bu değişikliklere alışana kadar saça ihtiyacı olan çinko vitamin ve bazı amino asitlerin eksikliğini yaşamaktadır.  Bu dönemsel dökülmenin ardından yeni saçlarımız uzamaya başlamaktadır.

Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerin yaptıkları yoğun spor, ağır diyet durumları saçlar için alarm durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Kadınlarda en sık saç dökülme nedenleri arasında anemi, diyabet, kimyasal maddeler, hızlı ve sıkı diyetler, beslenme bozuklukları ve psikolojik stres de sıralanabilmektedir.

Ayrıca saç dökülmesini önlemek için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmelidir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarına, özellikle proteinden zengin, karbonhidrattan fakir beslenmeye, yeşil sebze, süt, yumurta, baklagillerin tüketimine dikkat edilmelidir. Saça mümkün olduğu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapılmamalıdır. Kışın soğuğa, yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Saçın her gün yıkaması da doğru değildir. 2-3 günde bir PH değeri 5,5 olan şampuanlar ile yıkamak saç sağlığı için yeterlidir. Çünkü; saçı sık yıkamak saçın yağ dengesini bozabilir. Eğer bu hususlara dikkat edilirse zaten saç dökülmesi de en aza indirilmiş olur. Saçlarınızı kestirmek de bu dönemlerde saç dökülmesine çare olmayabilir. Sadece saçların uzaması ile saç telleri daha kırılgan bir hale gelmektedir. Saç bu kırılmaların temizlenmesi ile daha kolay uzar ve daha canlı hale gelebilmektedir.

Saç derisine masaj yapmakta kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların aksi yönde saçlı deriye masaj yapmak, kan dolaşımını hızlandırarak saç dökülmesini azaltmaktadır. Evde yapılan değişik bakımlar ile dökülmenin azaltılması çok zordur. Bu sebeple ciddi bir tedaviye ihtiyaç vardır. Bu tedaviler ise saçı kökten uca beslemesi gereken tedaviler olmalıdır.

Sebi Simyacı der ki; Mevsimsel saç dökülmelere karşı uygulanabilecek en faydalı saç bakımı Sebi İxir Hücre Yenileyici Saç Bakım Serumu ile yapılmaktadır. Saçta kesinlikle bir yağlanma yapmayan, 7 güçlü içeriğin bir arada bulunduğu Sebi İxir Hücre Yenileyici Saç Bakım Serumu saçlarınıza bakım yapar, besler, onarır. Saç dökülmesini önlemeye de katkıda bulunur. Saçlarınızın yanında aynı zamanda kaşlarınıza da yoğun bir bakım yapan Sebi İxir Hücre Yenileyici Saç Bakım Serumu, dünya patentli etken madde “Hücre Yenileyici Bileşen” içeriği ile saç diplerinizi tedavi eder.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak