Genel Kadın ve Sağlık

NEDEN ŞİŞMANLAR DAHA MUTLU?

BAHARDA ZAYIFLAYAYIM DERKEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!!!

Yaz geldi bikini ve mayo zamanı. Aynı zamanda daha güzel ve bakımlı görünmek arzumuz tavan yapmış bulunmakta. En çok da bahar diyetleri her tarafta sorup soruşturuluyor olsa gerek. Biz bugün köşemizde bahar diyetlerinde yapılan yanlışlardan bahsedeceğiz sizlere.

Bilmemiz gereken en önemli bilgi her yıl ünlü olan dönemlik diyetlerin, eni zayıflama mucizelerinin, zayıflatan bitkilerin ve çayların hep gündemde olacağının ancak bunların hiçbir zaman kişiye özel diyetin yerini tutmayacağıdır. Bu nedenle zayıf bayanları görerek bir anda hemen zayıflamak isteyip ayda 3-4 kilo zayıflamak sakıncalıdır. Kişiye özel olmayan diyetlerle uzun dönem başarı elde etmenin mümkün olmadığını uzmanlar söylüyor. Yaş, cinsiyet, metabolik hız, kas ve yağ kitlesi miktarı, sağlık durumu, kan bulguları, kullanıla ilaçlar, sevilen veya sevilmeyen besinler, sosyal ekonomik durum, iş koşulları ve kişisel özellikler göz önünde bulundurulmadan hazırlanan veya uygulanan diyetler kişiyi kısa bir dönem için zayıflatsa da yeniden kilo almak kaçınılmaz hale geliyor. Kişisel özelliklere göre değişmekle birlikte en sağlıklı kilo kaybının ayda 4-6 kilo arasında olduğu belirtiliyor.

Sebi Simyacı olarak biz diyoruz ki; en önemlisi kendimizle barışık olmamız. Belki çok klişe bir cümle olarak bulacak ve dudak bükeceksiniz, ama inanın bazen en klişesi en doğrusudur. Çünkü her zaman en ince görünüm, sizin için en iyi görünüm olmayabilir. Belki de siz tombul, belki de balıketli, belki de kim bilir şişman iyi görünüyorsunuzdur.

Bir dip not eklemeden geçemeyeceğiz. Bu arada tarih boyunca şişman insanların daha mutlu olduğu tespit edilmiş. Nedeni de, istediklerini istedikleri an yemeleri olduğu bulunmuş!

Bizce bu kadar kendinizi kasmayın. Bırakın hayat aksın ve siz kendinizle barışık kalın…

Sağlıklı kalın.

Yorum Bırak