Kadın ve Sağlık

SELÜLİT NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Günümüzde neredeyse bütün kadınların sorunu olan selüloit ya da kısaltılmış şekli ile selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşan ve derinin üst bölümünde pütür pütür görüntü bırakan bir hastalıktır. Tıptaki adı Hidrolipodistrofi’dir. Bayanlar olarak zaman zaman karşılaştığımız ve can sıkıcı olan sorunun iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki, tıpta buna “portakal kabuğu görünümü” denir. Selülitin ortaya çıkış nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Stres: Zayıflama stresine girerek beyne aç kalınacağı sinyalini veren düşünce, karın, kalça ve baldırlarda yağ depolanmasına yol açmaktadır.
  • Sigara içme: Su tutmaya sebep olan sirkülasyonu tutmaktadır
  • Bacak bacak üstüne atmak: Uzun süre bacak bacak üzerine atmak bacağa baskı uygulayarak kan dolaşımını zayıflatmaktadır
  • Güneş: Cildi yaşlandırmakla birlikte selülite de yol açmaktadır
  • Hormonal faktörler: Hormonlar muhtemelen selülit gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok östrojen, insülin, noradrenalin, tiroid hormonları ve prolaktin selülit üretim sürecinin bir parçası olarak kabul edilmektedir.
  • Genetik: Belirli genler selülit gelişimi için gereklidir. Genler cinsiyet, ırk, yavaş metabolizma, sadece derinin altına yağ dağılımı ve dolaşım yetmezliği olarak selülit ile bağlantılı belirli özellikleriyle kişide selülit oluşumuna neden olabilir.
  • Beslenme: Çok fazla yağ, karbonhidrat, tuz ve çok az lif tüketmenin selülit oluşumuna daha fazla miktarda oluşmasına neden olmaktadır.
  • Giyim: Bir başka neden ise, kalça üzerinde sıkı elastik (kan akımı sınırlayıcı) iç çamaşırları selülit oluşumuna sebep olmaktadır.

Selülit için bazı önlemler almak mümkün. Günde en 2,5 litre su içmeli, rafine şekerlerden uzak durmalı ve günlük tuz tüketimi, yemeklerde kullanılan yağ miktarı azaltılmalıdır. Alkol, sigara, koyu çay-kahve ve gazlı içecek tüketimi minimuma indirilmelidir. Yemekleri pişirirken kızartma yerine haşlama ya da buğulama yöntemi tercih edilmeli, mümkün olduğunca mevsiminde ürünler tüketmeye özen göstermeli, dondurulmuş ve konserve ürünlerden kaçınılmalıdır. Metabolizmanın düzenli çalışması için öğün atlamamaya özen gösterilmeli, çok sık kilo alıp vermekten kaçınılmalıdır. Günlük alınan posa miktarı artırılmalı, posanın en iyi kaynakları sebze, meyve ve kuru baklagiller mutlaka beslenme sisteminin içerisinde yer almalıdır.

Alınan önlemlere karşı selülit sorunumuz sürüyor ise tedaviye yönelik uygulamalara başvurmak gerekiyor. Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi mezoterapidir. Mezoterapi derinin orta tabakasının tedavi yöntemidir. Bu tedavide yağ yakıcı, dolaşım ve mikrosirkulasyonu düzenleyici, oksijenlenmeyi artırıcı pek çok aktif madde direkt olarak problemli bölgeye lokal olarak uygulanır. Selülit tedavisinde ultrason, termoterapi gibi yüksek frekanslı, termik ve vazodilatatör etkili yöntemler de kullanılır. Ayrıca pressoterapi denilen, havalı bir masaj aleti içeren bir fizyoterapi yöntemi de selülit tedavisinde destek tedavi amacıyla uygulanabilir.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; öncelikle sağlıklı olan yola başvurmalı ve selülite sebep olan etkenlerden kaçınmalıyız. Eğer soruna engel olamıyorsak tedavi için alanında uzman bir hekime başvurmalı ve süreci onunla sürdürmeliyiz.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak