Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

ŞEKERİN VÜCUDA ZARARLARI

Şekerin vücuda olan zararları yıllardır her yerde konuşulmakta ve tartışılmaktadır. Özellikle ileri derece şeker hastaları için kabus gibi bir konu olan şeker, vücudun sağlığı için çok önemli ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bizler de bugünkü yazımızda şekerin vücuda olan zararlarını kaleme aldık.

Şeker, insanlık için vazgeçilmez bir besindir. Doğal olarak her tür yiyecekte bulunan şekere bedenin de bir şekilde ihtiyacı vardır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken doğru ve yararlı şeker kullanımıdır. Şeker, başka formlarda da bulunabilmektedir. Mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu gibi şekerin tüm formları vücudu bir şekilde etkilemektedir. Vücut çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri kaldıramamaktadır. Vücuttaki temel organlar ise bu kalitesiz şekerin tüketimiyle ciddi zarar ile karşılaşabilir.

Şeker, şeker pancarından elde edilen, beyaz şeker olarak adlandırdığımız ve yarı yarıya fruktoz ile glukozdan oluşan bir bileşik olarak ifade edilmektedir. Şekerin yiyecek ve içeceklerde çok fazla kullanılması vücut sağlığı için iyi değildir.  Şeker moleküllerinin vücutta fazla miktarda bulunması ile proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştirmesine sebep olmaktadır. Bu birleşme sonucu cildin en önemli yapıları olan kolajen ve elastin proteinleri zarar görebilmektedir. Cildin elastikliğini ve gerginliğini sağlayan elastin ile kolajenin şeker molekülleri tarafından hasar görmesi de ciltte sarkma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalara sebep olabilmektedir.

Şekerin vücuda olan zararlarından biri, kalbe verdiği zarardır. Fazladan şeker tüketimi, kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Şeker temel olarak kalp krizinden sorumlu kötü kolesterolü ve trigliseridleri artırır. Aynı zamanda şeker, vücutta belirli bölgelerde yağlanma ve şişmanlamaya sebep olmaktadır. Aşırı fruktoz alımı öncü yağların olgunlaşmasına neden olmaktadır. Bu yağlar bel çevresinde birikerek gelecekteki kalp hastalıklarının ve diyabetin riskini arttırmaktadır. Şeker ayrıca kilo alımını, yeme arzusunu ve uyuma zorluklarını artıran bir özellik gösterir.

Şeker, vücudun bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır. Bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı vücudumuzun en önemli güvenlik mekanizmasıdır. Yüksek miktarda şeker alımı çalışmalara göre bağışıklık sisteminin bakterilere, virüslere, parazitlere ve çeşitli mikroorganizmalara karşı mücadele yeteneğini önemli ölçüde azaltmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, fazla miktarda ve sürekli şeker tüketimi kandaki insülin miktarını da arttırmaktadır. İnsülin pankreas tarafından kan şekerini arttırmak için salgılanan bir hormon olarak bilinmektedir. Bu sebeple şeker, ne kadar fazla tüketilirse pankreas o kadar insülin salgılamaktadır.

Şeker aynı zamanda cildiniz için de bir düşmandır. Şeker ciltte kırışıklara ve sarkmalara sebep olduğu gibi yüksek miktarda sivilcelenmeye de sebep olmaktadır. Bu noktada şeker ciltte çabuk yaşlanmaya sebep olurken cildin yapısının bozulmasına etki etmektedir. Aynı zamanda kırışık ve sarkık bir cildin sebebi olan kuru ve kırılgan protein liflerinin sorumlusu da şekerdir. Daha güzel, daha canlı ve parlak bir cilt için şeker tüketimini mutlaka azalmalısınız.

Sebi Simyacı der ki; şeker, vücut için çok fazla zararı olan bir maddedir. Bu sebeple şekerin zararları göz önüne alınarak fazla miktarda tüketilmemesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeniz ve şekerden uzak durmanız, vücudunuzun dengesinin sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak