Saç Bakımı

Saç Beslenmesinin Vazgeçilmez Vitamini: Biotin

Saç ve tırnak vitamini şeklinde anılan “biotin” kozmetolojinin vazgeçilmez vitaminidir. Tarihsel yolculuğu ise II. Dünya Savaşı sürecinde başlamaktadır. 1940’lı yıllarda tırnakların kırılgan olması ile B karmaşık vitaminlerinin eksikliği arasında bağ olduğu bulundu. Daha sonra yapılan çalışmalar biotinin rolü üzerinde odaklandı. Önceleri hayvanlarla ilgili çalışmalar yapıldı. Biotinin at ve domuz tırnağını kuvvetlendirdiği gösterildi. Yapılan diğer çalışmalarda nedeni bilinmeyen tırnak kırılganlığı olanlarda 2.5 g/gün biotin desteği ile tırnakların kuvvetinde % 25 artış saptanmış ve hastaların % 91’inde faydalı etkiler görülmüştür.

Bugünkü yazımızı oluşturan biotin ve saç ilişkisi ise yine aynı paralelliktedir. Saçlar için en gerekli B vitamini, biotin denilen B 7 vitaminidir. Biotin eksikliği ile saç dökülmesinin bağlantılı olduğu, çalışmalarda gösterilmiştir.  Biotin saç dökülmesini önlediği söylenen pek çok ürüne eklenmektedir ama biotinden fayda görenler biotin eksikliği olanlardır. Diğer B vitaminleri saçlı deriye ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol aldıklarından saçlar için dolaylı bir öneme sahiptir. Biotin saç için kullanıldığında;

  • Saç dökülmesini ciddi düzeyde azaltır
  • Saç kalitesini artırır
  • Saç uzama hızında artış sağlar
  • Saçlarda çatallanma ve kırılmaları önler
  • Seboreik dermatit problemini giderir
  • Saça parlaklık verir beyazlamayı geciktirir

Biotin tek başına kullanılabileceği gibi aynı zamanda bazı ürünlerde ek madde olarak içermektedir. Saç dökülmesi tedavi amaçlı üretilen sprey ve tabletlerden bazıları biotin içerir, çünkü saç dökülmesini önleyici etkisine ek olarak biotin ile saç kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu noktada saçlar için faydalı etkilerini yazdığımız biotin ve hücre yenileyici bileşen içeren “Sebi İxir Hücre Yenileyici Saç Bakım Serumu’nu” incelemenizi tavsiye edeceğiz. Sprey formatlı kolay kullanıma sahip olan serum; ödüllü, dünya patentli etken madde “Hücre Yenileyici Bileşen” içermektedir. Saçta yağlanma yapmayan, kokusuz içeriğe sahip “Sebi İxir Hücre Yenileyici Saç Bakım Serumu” sadece saçlar değil sakal ve kaş için de bakım sağlamaktadır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; saçlar için vazgeçilmez bir öneme sahip olan “biotin” doğru üründe, doğru marka ile kullanıldığında fayda sağlayacaktır. Aksi yönelim yine sağlıksız bir sürece bizi misafir edecektir.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak