Saç Bakımı

Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar!


Saç bakımına gösterilen ilgi düzeyi herkes için farklı olsa da saç dökülmesi veya benzeri sorunlarla karşılaşılması da bireyi saç bakımıyla ilgili daha fazla araştırma yapmaya teşvik eder. Saç bakımıyla ilgili birçok doğru bilinen yanlış bulunmaktadır.

Saç bakımında sıkça yapılan hatalardan biri de saçların çok sık taranmasının saçların uzamasına katkıda bulunacağıdır. Bu alışkanlık saçların zarar görmesine zarar verebilir. Hiçbir problemi olmayan saç telleri dahi zarar görebilir, saç derisi çizilebilir. Saçlar yumuşak bir şekilde saçlara şekil vermek için taranmalıdır.

Saç bakımıyla ilgili doğru bilinen bir yanlış da kepeğin saç dökülmesine sebebiyet vereceğidir. Kepek saç dökülmesine neden olmamaktadır.  Öte yandan kepek dolaylı olarak saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Saçta bulunan kepek şikâyeti bireyin daha çok başını kaşımasına sebebiyet verecektir. Bu esnada da saçlar ve saç kökleri zarar görebilmektedir.

Başka bir görüş ise kahverengi saçın sarı saçtan daha hızlı uzağıdır. Bu bilgi doğru değildir. Çoğunlukla sarı saçlar daha incedir ve kahverengi saçlara oranla kırılmaya daha elverişlidir. Bu durum sarı saçın kahverengi saçtan daha yavaş uzadığı düşüncesine sebep olmaktadır.

Saçların çok sık kesilmesinin saçların daha hızlı uzamasına katkıda bulunacağı düşüncesi de gerçekle bağdaşmamaktadır. Yaz mevsiminde saçların daha hızlı uzadığı ise bir gerçektir.

Sıkça yapılan bir hata daha saçların beyazlaması ile ilgilidir. Bireyler saçları beyazlaşmaya başladığında beyaz saç tellerini kopartmayı tercih edebilmektedirler. Bu alışkanlık hiçbir fayda getirmeyeceği gibi birçok probleme de davetiye çıkaracaktır. Saç telinin koparılması saç köklerine ve saç derisine zarar verebilmektedir.

Saç bakımına dair doğru bilinen yanlışlardan biri de saçların soğuk su ile yıkanmasının saçların daha parlak ve canlı görünmesine faydası olacağı düşüncesidir. Saçların çok soğuk su ile yıkanması saçların parlaklığını etkilemeyecektir.

Hatalı bir düşünce de saçların her gün yıkanması gerektiğidir. Kullanılan ürünlere de bağlı olarak oluşması beklenen iki muhtemel durum vardır.

Bu uygulama saçın ve saç derisinin ciddi anlamda kurumasına ve kepeğe neden olabilmektedir. Bir diğer olasılık da saç derisinin bu durumu telafi etmek için gereğinden fazla yağ üretmesidir. Bu durum da saçın yağlanmasına sebebiyet vermektedir. Her iki ihtimal de saç bakımında istenilen sonuç değildir. Bu uygulama saçların kurumasına da neden olabilmektedir.

Saç bakımında yapılan bir hata da sık sık şampuan değiştirmektir. Saçın şampuana karşı direnç kazandığını ve şampuanın artık fayda sağlamayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle şampuanların sık sık değiştirmesine gerek yoktur. Saçlar şampuana karşı direnç kazanamaz. Sıkça yapılan diğer bir hatalı uygulama da saçların daha temiz olması için gereğinden fazla şampuan kullanımıdır. Saç serumu ürünlerinde de daha hızlı sonuç alma amacı ile gereğinden fazla kullanım yapılmaktadır. Bu durum saçların daha temiz olmasını sağlamayacaktır. Çok küçük miktarlarda kullanmak dahi yeterli gelecektir. Sadece saç çok uzunsa biraz daha fazla şampuan kullanımı gerekebilmektedir.

Yorum Bırak