Genel

Rahat Gülümseyebilmenin Sırrı: Diş Bakımı

Güzel dişler ve güzel bir gülümseme hepimizin kalbini ısıtır. Güzel gülümseyebilmek için ise sağlıklı dişlere sahip olmak gerekir. Diş sağlığı vücudun çalışma düzenini olumlu etkileyen bir durumdur. Doğru ve düzenli diş bakımı hem estetik hem de sağlık açısından önemlidir. İhmal edilen küçük bir çürük, romatizmaya, ülsere, böbrek, kalp-damar hastalıklarına ve karaciğer sorunlarına ve hatta kansere bile neden olabilmektedir. Diş bakımının en önemli adımı düzenli aralıklarla diş hekimine muayene olmaktır. 6 ayda bir yapılacak kontrol sayesinde fark edemediğimiz olumsuz gelişmelerin önünü kesme imkânına kavuşuruz. Diş hekimimizin de bize ileteceği ve diş sağlığımız için uzak durmamız gereken zararlı yiyecek ve içecekler bulunmaktadır:

 • Sigara: Diş ve dişetlerine zarar verir ve ağız kokusuna neden olur.
 • Meyve suları: pH‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. Meyve sularının pH‘ı da 2,5 olduğu için dişlere oldukça zararlı.
 • Limon: Limonun pH‘ı da 2 olduğu için limon da dişler için zararlıdır.
 • Kola: Dişler için en zararlı içeceklerden biridir kola. Çünkü hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.
 • Enerji içecekleri: Sitrik asit ve şeker içerdikleri için dişler için zararlıdırlar.
 • Yapışık gıdalar (lokum, jelibon vb.): Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler, aynı zamanda sitrik asit içerirler.
 • Kuru meyveler: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda yapışkanlıkları nedeni ile ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine neden olur.
 • Buz: Buz sert olduğu için çiğnenmesi sakıncalıdır. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına da neden olabilir.

Yukarıdaki listede mevcut olan yiyecek ve içeceklerin çoğu ne yazık ki günlük yaşantımızın bir parçası olmuş durumda. Bu sebeple diş bakımında günlük olarak yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Dişlerin üzerinde biriken ve diş çürümelerinin ve diş eti iltihabının ana nedeni olan yapışkan bir tabaka olan plakları temizlemek için günde iki kez florürlü bir diş macunu ile dişleri fırçalamak.
 • Ağzı su ile durulamak florür maddesinin de çalkalama esnasında gitmesi demektir. Fakat florür çürük oluşumunu engellemekte etkili ve önemli bir maddedir. Diş fırçalandıktan sonra tükürme işlemi yapmak dişe yapışan florürün gitmesine sebep olmaz. Ağzın çalkalanmaması gerektiği gibi ilk yarım saate yiyecek ve içecek de tüketilmemelidir.
 • Dişlerin arasında ya da diş eti çizgisinin altında kalan plakları, sertleşerek diş taşına dönüşmesine fırsat vermeden temizlemek için günde bir kez diş ipi ile dişlerinizi temizlemek.
 • Özellikle öğün aralarında tüketilen şekerli ve nişastalı yiyecekleri ve yapışkan atıştırmalıkları sınırlandırmak.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; sağlıklı bir gülümseme için sağlıklı dişler, sağlıklı dişler için ise sağlık bir diş bakımı gerekir. Unutulmamalıdır ki güzellik bir bütündür ve ufak ayrıntılar ile şekillenir.

Sağlıkla kalın.

Yorum Bırak