Genel Kadın ve Sağlık

Parfüm Tercihinde Mevsim Faktörü

“Parfüm cennetten bir soluktur…” demektedir Victor Hugo. Çoğu insanın vazgeçilmezi olan parfümün halk arasında Fransa’da icat edildiği bilinmektedir. Parfümlerin tarihi aslında çok daha eskiye, milattan öncesine dayanıyor. Parfümün kaynağına indiğimizde karşımıza ilk olarak Mısırlılar çıkmaktadır. Mısırlılar dini törenlerinde, gömü hazırlıklarında ve hatta günlük kıyafetlerinde kokuları kullanmışlardır. Mısır toplumunun zengin seçkinleri, hem erkek hem de kadınlar zambak gibi hoş kokularla kendilerini süsleyerek statülerini belirtmeye çalışmışlardır. Persler, parfüm kullanımını siyasi statünün bir işareti olarak görmüşlerdir; ancak ilk olarak Yunanlılar ve Romalılar parfümü, bir sanat biçimi olarak görmeye başlamış ve toplu ve düzenli bir şekilde üretmişlerdir.

19. yüzyıla kadar bitkilerden elde edilen yağlarla devam eden parfüm üretimi, modern halini 1806’da Jean Maria Farina tarafından Eau de Cologne ile almıştır. Ülkemizde ise 19. yüzyılın başında gül yağı ve uçan yağ üretimi başlamış, Isparta gülü ve bunun yan ürünleri dünya pazarındaki yerini almayı başarmıştır. Gelişen teknoloji, artan pazar payı ve çeşitlilik. Tüm bu etkenler parfüm sektörünün vazgeçilmez olmasını sağlamıştır. Peki, parfüm tercihinde mevsim faktörü ne kadar etkili?

Mevsimlerin bütün yaşantımız üzerinde etkili olduğu giyim, yeme ve sosyal hayatımızı şekillendirdiği kuşku getirmez bir gerçek. Yaz mevsiminde nasıl hafif ve ferah giysileri tercih ediyorsak kullandığımız parfümler de daha hafif ve ferahlatıcı olmalıdır. Aynı yönelim kış mevsimi için de geçerlidir. Soğuk havaların en güzel yanının, yoğun ve kalıcı kokuları istediğimiz kadar deneyimlememiz olduğunu düşünürüz. Yazın daha enerjik ve hafif kokulara yönelirken, havalar soğuyunca daha dikkat çekici ve iddialı aromalar ilgimizi çekmektedir. İlkbahar mevsiminde parfümümüz doğal bir meyve, taze aroma ve ilkbahar lezzetleri içermelidir. Baharın gelmesi ile duygusallık ve hafifliğin hissedilmesi gerekiyor. Sonbaharda ise baharatlı ve ağır kokular ile tenimize dokunuş yapmak faydalı olacaktır.

Bahsi geçen noktalar dışında önemle üzerinde durulması gereken bir konu mevcuttur. Parfüm parmak iziniz kadar eşsiz ve benzersizdir. Her cilt tipinin florası farklıdır bu nedenle parfümlerin tenle buluştuğu andan itibaren dışarıya yayacakları kokular da farklılık göstermektedir. Genel çerçevede yansıtılan tavsiyelerin etkisi teninizle buluşunca farklılık gösterebilir. Bu ayrıntıyı da dikkate almak gerekiyor.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki her mevsim teninize uygun kokularla daha güzel, daha canlı, daha özeldir. Sizi en iyi yansıtan koku size en iyi hissettirendir.
Sağlıkla kalın…

Yorum Bırak