Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

NEDEN YAŞLANDIKÇA DAHA FAZLA KİLO ALIRIZ?

Yaş aldıkça yaşam tarzı, genler, cinsiyet, kas kütlesi, kalori tüketimi gibi faktörler kilo alma riskinizi arttırır. Tüm bunların yanı sıra metabolizmanızın yavaşlaması da kilo alımına sebep olmaktadır. Bugünkü yazımızda, yaşlandıkça neden kilo alma riskimizin daha fazla arttığını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Yaşınız ilerledikçe vücutta bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Kas kütlenizi koruyacak bir egzersiz planı içinde değilseniz kas kaybınız da hızlı olabilmektedir. Kas kaybı yaşanmasının nedenlerinden biri, kas hücrelerinizin artık eskisi gibi kendisini yenileyememesidir. Daha gençken, kas hücreleriniz günlük aşınma ve yıpranmayı hızlı bir şekilde yama yaparak tamir etmektedir ancak zamanla bu işlem yavaşlamaya başlar. Bu da bazı kas kütlelerini kaybettiğiniz anlamına gelir. Hormon üretimindeki düşüşler de (östrojen, testosteron ve büyüme hormonu) kas kütlesi kaybına neden olabilmektedir.

Metabolizmanızdaki hafif kayma 20’li veya 30’lu yaşlarınızda başlamaktadır. İlk olarak vücudunuz yavaşça kas hücresi kaybetmeye, zamanla da yağlanmaya başlamaktadır. Kadınlar aşağı yukarı 40, erkekler de 60 yaşına geldikten sonra, her 10 yılda bir kas hücrelerinin yüzde 6 – 8’ini kaybetmektedir. Bu da metabolik hızın her 10 senede bir yüzde 10 düştüğü anlamına gelmektedir. Kalori yakma hızınız da yavaşladığı için kilo almak istemiyorsanız, günlük aldığınız kalori miktarını azaltmanız gerekmektedir.

Gün içerisinde sürekli olarak hareket etmek de yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple yaşınız arttıkça düzenli olarak sportif faaliyetlere daha fazla ağırlık vermeniz gerekmektedir. Özellikle akşam yemeğini elinizden geldiğince erken saatte yiyip gece yatağa yarı aç olarak girmeniz uyku sırasında da karbonhidrat depolarınızın boşalmasını sağlayacaktır.

Sebi Simyacı der ki; yaşınız ilerledikçe kilo problemleri ile daha fazla karşılaşmamak için düzenli spor yapmanız ve gün içerisinde tükettiğiniz yiyeceklerin kalori miktarlarına dikkat ederek bu oranda da düzenli sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz büyük önem taşımaktadır.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak