Genel Kadın ve Sağlık

Medikal Masaj ve Sağlıktaki Yeri

Kayıtlar eski ÇİN ‘de 5000 yıl öncesinden masaj ve egzersiz sisteminin olduğunu göstermektedir. Japon ve Mısır‘daki eski medeniyetlerinde masaj sanatını kullandıkları bilinmektedir. 19. yüzyılın sonlarında, masaj artık yaygın bir tıbbi tedavi yöntemi olarak ünlü cerrahlar ve doktorlar tarafından sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında, masaj, zihinsel hasarların ve sinir hastalıklarının sağaltımında yaygın olarak kullanılmıştır. Çağımızda “manuel terapi” olarak nitelendirilen medikal masaj, hasar görmüş ya da yorgun düşmüş organın eski haline dönmesi için uygulanırken, hastanın yaşam kalitesini artırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik destek amacıyla da kullanılabilmektedir. Etkileri bilimsel olarak ispatlanmış olan medikal masajın oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Son yıllarda önemi giderek daha iyi anlaşılmaya başlayan ve doktorların reçetelerine girmeye başlayan medikal masaj pek çok rahatsızlığın giderilmesinde önemli bir rol oynuyor. Medikal masaj kan dolaşımınız düzenlemekte, kas yapısını toparlamakta, cildi yumuşatmaktadır. Bu etkilerinin yanında medikal masajın, iç organlara da faydası bulunmaktadır. Akciğerlerde mukusun çözülmesini sağlar. Kalın bağırsağın hareketlerini arttırmasıyla, gaz problemlerinin çözümüne fayda sağlarken, karın bölgesindeki şişkinliklerin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Sindirimi kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Peki, “medikal masaj” hangi durumlarda uygulanmaz?

Akut kas yaralanmalarında uygulanan masaj, kanamayı arttıracağı gibi aynı zamanda yaralanmış kas liflerinin zedelenmesine yol açabilmektedir. Kas, lif, tendon kopmaları ya da tahripleri, kas fıtıkları, kırık-çıkıklar ve açık yaralarda medikal masajın yapılması tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir nedenle damar yapısının bozulduğu durumlarda da medikal masaj sakıncalıdır. Varis ve kanda pıhtı oluşumu hallerinde medikal masajdan uzak durmak gerekmektedir. Mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon ve deri hastalıklarında da medikal masaj kullanılmaması gereken bir yöntemdir. Medikal masaj kanser hastalarında metastaz riski sebebiyle masaj uygun görülmemektedir. Bunun yanı sıra el ve ayaklara hafif masaj haricinde, hamilelik süresi boyunca masaj yaptırılmamalıdır. Vücutta apse bulunması hallerinde ve romatizmaların akut dönemlerinde masajdan uzak durmak gerekmektedir.

Tıbbi masaj olarak da bilinen medikal masaj, hekim tarafından hastaya önerilen ve mütehassıs kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu kişiler tarafından yapılan medikal masaj göğüs ve sırt bölgesi dışında dış yüzeylerden merkeze doğru uygulanır. Her kas grubu ele alınarak uygulanan medikal masajda büyük dolaşım sistemi esas alınmaktadır. Hareketler yumuşak ve akıcıdır. Masaj vücuda etki edecek şekilde ve tonda uygulanmaktadır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; medikal masaj muhakkak uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan duyumlar üzerine yaptırılacak uygulama sağlığınızı riske atacaktır.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak