Kadın ve Sağlık

Makyaj cildinize zarar vermesin!

Kadınlar gün içerisinde solgun görünmemek ve kendilerini iyi hissetmek için makyaj yapıyorlar. Her kadının bu konudaki tarzı ve kullandığı ürünler farklılık gösterir. Bu seçimler ne yönde olursa olsun önemli olan bu güzel görünme yarışından zararlı çıkmamak. Bu konuda vazgeçemediğimiz makyajın olumsuz yönlerinden en az seviyede etkilenmek için neler yapabileceğimizi araştırdık.

Makyaj malzemesini araştırın

İmkânınız varsa ürünü satın almadan önce bir test versiyonunu alıp kullanabilirsiniz. Bir iki gün içerisinde alerjik reaksiyona yol açmazsa kullanabilirsiniz. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz test etmeyi atlamamalısınız. Test etme imkânınız yok ve cildiniz bu tip ürünlere karşı sık sık tepki vermiyorsa, en azından kullanmış birine deneyimlerini sorabilirsiniz.

Uyumadan Mutlaka Temizleyin

Uygulanan makyaj yüzde uzun süre kalmamalıdır. Özellikle yatarken mutlaka bir cilt temizleme suyu ile temizlenmeli ve ardından nemlendirici sürülmelidir. Makyajın uzun vadedeki zararlarından kaçınmak için, ağır makyaj yapmamak, makyaj ürünlerini kullanmadan önce cildi temizlemek ve nemlendirmek dikkat edilmesi gerekenler arasında.

Sivilce ve siyah noktaya dikkat

Komedonlar makyajın bilinen en önemli yan etkilerindedir. Açık kemodanların (siyah noktalar) ve kapalı kemodonların (beyaz noktalar) oluşmalarının en güçlü sebebi bilinçsiz yapılan makyaj uygulamalarıdır. Kişi cilt tipine uygun olmayan ürünleri kullandığında gözenekler tıkanır, tıkanmış gözenekler içinde yağ birikir. Bu yağ yüzde akneye ya da komedonlara sebep olur. Cilt tipini iyi bilmek ürün seçerken mutlaka gereklidir. Cilt tipiniz kuru ise yağlı ürünler kullanmak, yağlı ise su bazlı ya da matlaştırıcı ve de yağ emici ürünler kullanmak önemlidir. Ürün satın alırken profesyonel kişilerin önerilerini dikkate alarak hareket edilmelidir.

Makyajdan önce cildinizin nemlendiriciyi emmesini bekleyin

Renklendirici ürünler olan allık, far, maskara, ruj ve gibi makyaj malzemelerinin kullanılmasında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yüze uygulanan bir nemlendiriciden hemen sonra uygulanacak makyaj ciltte kötü görüntülere neden olur. Bu sebepten nemlendiricinin emmesini beklemek gerekir. Makyajla ilgili diğer bir nokta da fazla su bazlı rujların bazen dudakta çatlamalara ve kurumalara neden olduğudur. Bunu engel olmak için dudağa ya yağ bazlı bir nemlendirici sürülmeli ya da yağ bazlı rujlar tercih edilmelidir.

Doğru temizlenmeyen cilt erken kırışabilir

Makyaj konusunda yapılan hataların en başında iyi temizleyememek gelir. Deride kalan makyaj deride kalınlaşmaya, erken yaşta ortaya çıkan kırışıklıklara ve gözenek genişlemelerine ve cilt lekelerine sebep olur. Bu yüzden kaliteli bir cilt temizleme suyu kullanılmalıdır.

Başkalarının makyaj ürünlerini kullanmayın

Makyaj malzemelerinin, kişisel ürünler olduğunu unutmamalıyız. Bu ürünlerin farklı kişilerce kullanılması bir takım riskler taşır. Bazı cilt problemlerinin kişiden kişiye geçmesi ve varsa açık yaralardan hastalıkların yayılması olasılığı artar. Bu yüzden başkalarının kullandığı makyaj ürünlerini kullanmamalıyız.

Yorum Bırak