Genel Kadın ve Sağlık

“KAŞ DÖVMESİ” KADINLARIN GÜNCEL SORUNU

KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN

Bayanlarımız güzelliklerine ufak dokunuşlar yapmak üzere, çağın yeniliklerini süzerek kendilerine uygun olan yöntemleri seçmeleri olağandır. Trendleri oluşturan en büyük adım, yapılan uygulamaların verimliliği, erişilebilir olması ve maddi boyutudur.
Bugün köşemizde çağımızın yeni trendlerinden biri olan “Kaş Dövmesi”nden bahsedeceğiz. “Kaş Kontürü” olarak ta bilinen işlem, kaşı seyrek olan veya kaşını yeniden şekillendirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Renk pigmentlerinin, derinin bir alt tabakasına yerleştirme işlemidir. Bir nevi geçici dövme de denilebilir.

Peki, bu işlem nasıl gerçekleşir?
İşlem yapılmadan önce kaş bölgesinde bulunan makyaj iyice temizlenmekte ve kaş için en uygun şekil kalem yardımı ile çizilmektedir. Uygulama için ilk taslağı oluşturan bu şekil çizme yöntemi, kişinin yüz şeklinde en uygun kaş yapısını belirlemek ve iki kaşı birbirine eşitlemek için yapılmaktadır. Ardından ise kaş uyuşturulmaktadır. Bu işlemden sonra kaşı boyama işlemine geçilmekte ve kaş kontörü yapmayı sağlayan alet ile doğal içerikli boya kaş bölgesindeki deri altına işlenmeye başlamaktadır. Uygulama bir kez yapılmakta ve kaş tekrar uyuşturularak ikinci defa boyanın üzerinden geçilmektedir. İşlem yaklaşık 1 saat sürmekte ve sürenin sonunda kaşınızdaki his geri gelmektedir. Uygulama bir nevi dövme işlemi olduğu için kaşta kanamalar olabilmektedir. Bu yüzden steril bir ortamda bu işlemin yapılması önemlidir. Kaş kontürü yapıldıktan sonra iki gün kaşın yıkanmaması gerekmektedir. Çoğu merkezde süre bazlı birkaç değişiklik dışında aynı yöntemler uygulanmaktadır.

Uygulama için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Bu uygulamayı yaptırırken kesinlikle alnında uzman olan bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Bu tekniğin fiyatı kadar yaptırdığınız yerin profesyonelliği de önemlidir. Kaş kontür uygulamasını güzellik sertifikası almış olan kişilere ve steril bir ortamda yaptırmanız gerekir dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan birisi hijyendir. Mutlaka tek kullanımlık ürünlerle işlem yapılmalıdır. Kullanılan iğne ve boya kabı tek kullanımlık olmalıdır. İşleme başlamadan önce eldiven takılmamasını da unutmamak gerekir. Kullanılan cerrahi eldivenin her müşteri için yenilenmeli ve uygulama sonrasında gerekli görüldüğü zamanlarda değiştirilmelidir. Tüm iğneler her müşteri için yeni ve steril olmalıdır. Kullanılacak diğer aksam, ekipman ve malzemelerinde steril olması ve hijyen kuralları içerisinde kullanılması şarttır. Uzmanın temiz, düzenli ve çevre temizlik kurallarından, şartlarından haberdar olması lazımdır. Her müşteriye yeni bir çarşaf ve örtü kullanılmalıdır. Uygulama yapılan oda temiz ve steril olmalıdır.
Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; yapılan işlemin ve uygulama merkezinin steril olmasının önemine vurgu yapmaktayız. Kendimizi daha mutlu hissetmek için attığımız adımların bizi mutsuzluklara sürüklemesine izin vermemeli “Kaş yaparken göz çıkarmamalıyız”. Ama şunu da bilmeliyiz ki, işi her zamanlarına sormalı ve uzmanlarından yardım almalıyız.

Sağlıkla Kalın…

Yorum Bırak