Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

KADINLARIN KORKULU RÜYASI ERKEN MENOPOZ

Erken menopoz son zamanlarda kadınlar arasında oldukça yaygınlaşmış durumda. Adet döngüsünün 40 yaşından önce kalıcı olarak kesilmesi durumu olan erken menopoz, uzun vadede kısırlık, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine de yol açabiliyor. Bugünkü yazımızda erken menopoza neden olan etmenleri sizler için kaleme aldık.

Erken menopozun kadınlar için en dezavantajlı kısmı şüphesiz ki, erken sayılabilecek bir yaşta üreme yetisinin yitirilmesidir.  Kadınların günümüzde kazandığı sosyal statüler ve yaşam kalitesinin değişimi sonucu erken yaşta menopoz şikayeti ile doktorlara başvuranların sayısı artış göstermektedir. Erken menopoza neden olan etmenleri detaylı olarak inceleyecek olursak:

Genetik faktörler, erken menopozun başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Genellikle bir kadın, annesi kaç yaşında menopoza girdiyse o yaşlarda menopoza girmektedir. Ailesinde, erken menopoz öyküsü olan kadınların da erken menopoza girme riski daha yüksektir.

Yaşayış biçimi de kadınların erken menopoza girmesinde etken olan unsurlardandır. Sigara kullanımı, menopoza giriş yaşını öne çıkaran bir alışkanlıktır.  Sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durum gibi faktörler de menopoz yaşını etkileyebilmektedir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, aşırı toksinlerin vücutta birikmesine sebep olmaktadır. Egzersiz yapmak kalp hızımızı arttırmakta ve bu da vücuda daha fazla oksijenli kanın pompalanmasını sağlamaktadır. Dolaşımdaki bu artış toksinlerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu sebeple, erken menopozdan korunmak için mutlaka egzersiz yapmaya ve gün içinde hareket etmeye özen gösterilmelidir.

Aşırı stres, erken menopozun tetikleyicilerinden biridir. Psikolojik stres üremeyle ilişkili hormonal sistemde değişikliğe neden olabilmektedir. Çalışmalara göre psikolojik stres beynin hipotalamusunda bazı moleküllerin açığa çıkmasına neden olmakta ve bu moleküller de üreme sistemindeki işleyişi bozmaktadır.

Otoimmün hastalıklar, kadınlarda erken menopozun yaşanmasında çok etkilidir. Bu noktada, erken menopoz tiroit ve romatoid artrit gibi otoimmün (bağışıklık sistemi) bir hastalığın sonucu da gelişebilmektedir. Otoimmün hastalıklarda, bağışıklık sisteminde bir bozukluk meydana gelmekte ve bağışıklık sistemi kendi dokusunu yabancı olarak algılayıp, ona saldırmaktadır. Vücudun savunma sistemi yumurtalıkları da yabancı doku olarak algılayıp saldırarak, hormon yapımını önlemekte ve yumurtaların beklenenden daha kısa zamanda tükenmelerine yol açabilmektedir.

Sebi Simyacı der ki; erken menopoz günümüz koşullarında kadınlar arasında sıkça görülen bir problem haline gelmiştir. Bu sebeple bahsettiğimiz etmenleri dikkate alarak yaşam tarzınızı yeniden gözden geçirmeniz sağlığınız açısından önem arz etmektedir.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak