Genel

İŞ YERİNDE MOTİVASYON SORUNU

Çoğu insan iş yerinde yaşadığı sıkıntılardan muzdariptir. Bu sıkıntıların en başında ise iş yerinde yaşanan motivasyon eksikliği gelmektedir. Bizler de bu yazımızda iş yerine yaşanan motivasyon sorununu ve soruna çözüm olabilecek önerileri sizler için derledik.

Birçok çalışanın hayali haftada 2 gün çalışıp, 5 gün tatil yapmaktır. Böyle bir durum söz konusu olmadığı için de 5 iş günü boyunca motivasyon sorunu olan çalışan sayısında artışlar olmaktadır. Bu durum, çalışanların iş verimini düşürürken işverenin de sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır. Hem işveren hem de çalışan arasında karşılıklı olarak yaşanan bu sıkıntıyı çözüme kavuşturmak için yapabileceklerinizi gelin birlikte inceleyelim.

Çalışma ortamınızda açık iletişime öncelik verin:

İletişimin sağlıklı olarak yürütülmesi çalışma verimi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu noktada, iş yerinizdeki alt ve üst yapısına dikkat ederek iletişiminizi doğru, açık olarak kurmanızı öneririz.

Yaptığınız işe anlam yükleyin:

Her çalışanın kendine ait bir görev tanımı bulunmaktadır. Çalışanlar da bu görev tanımlarını dönem dönem gözden geçirerek sahip olduğu sorumlulukları tekrar belirlemelidir. Bu noktadan sonra işinizin sizin için anlamını yeniden sorgulamak önem taşımaktadır. İşinize yeni anlamlar yüklediğinizde veriminizin daha fazla artacağını da unutmamalısınız.

İş hayatınıza eğlence katın:

Çalışırken eğlenmeyi bir prensip haline getirmeye çalışın. En çok keyif aldığınız kişiyle molalarda sohbet etmek, iş arkadaşlarınızla öğlen yemeklerinde farklı sohbet ortamları yaratmak, şirket takımlarında yer almak ve ekip ruhunu geliştirmek bu konuya verilebilecek örneklerden bir kaçı olabilmektedir.

Gün içerisinde kendinize de vakit ayırın:

Sürekli işinize motive olarak çalışmak hem bedeninizi hem de zihninizi yorar. Bu sebeple, molalarda çeşitli esneme hareketleri yaparak bedeninizi ödüllendirirken; zihninizi boşaltacak aktiviteler ile de ruhunuzu dinlendirmeniz gerekmektedir.

Başarılarınızı Önemseyin:

İş hayatının hızlı temposu içerisinde başarılarımızı göz ardı edebiliyoruz. Bir sonraki başarımızın ise bizi daha mutlu etmesi bir kenara dursun, motivasyonumuzda da bir artış sağlamamaya başlamaktadır.

Sebi Simyacı der ki; iş yerlerine yaşanan motivasyon düşüklüğü iş verimini de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple daha motive bir çalışma hayatı için bahsettiğimiz önerileri dikkate aldığınız takdirde daha motive bir şekilde çalışabilecek ve iş veriminizin daha üst seviyelere yükseldiğini gözlemleyebileceksiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak