Kadın ve Sağlık

İdeal Vücut Ölçüleri Gerçekten İdeal mi?

İnsanoğlunun varoluşundan bu yana giyim, barınma, yeme alışkanlıkları gibi birçok saha kendini güncellemektedir. Sağlıklı gıda, trend kıyafetler gibi kişilerin yaşamına yön veren birçok tanıma “ideal” vücut ölçüleri de eklenmiş durumda. Dizilerde başrol alan incecik kızlar, dergi kapaklarında yer alan ve vücut ölçüsünün ideal ya da ideale çok yakın olduğu belirtilen kadın mankenler popüler hale geldikçe diğer bayanlarımız da onların sahip olduğu vücut ölçülerine sahip olmayı istemekte ve bu noktada vücut tipi ayrımları ortaya çıkmaktadır. Kişinin fiziksel yapısını belirleyen, onu daha fit gösterdiği ileri sürülen bu ölçüler ise üzerine düşünülmesi gereken ayrıntıları barındırmaktadır.

Bayanlarda ‘90-60-90’ olarak lanse edilen ölçüler, TSE tarafından Türk kadını için;  göğüs 96 cm, boy 1.64 cm, bel 68 cm ve kalça 104 cm olarak tasnif edildi. Tüm bu sayısal rakamlar bir bayanın “ideal” ölçüleri olarak resmedildi. Belirtilen ölçülere ulaşmak için spor ve diyet dışında sağlıksız yollara başvuran bayanlarımızın sayısı da gün geçtikçe arttı. Güzel ve fit gözükmek her bireyin hakkı olmakla beraber “ideal” olarak tanımlanan ölçülerde öncelikle sınanması gereken etken ölçülerin ne denli sağlıklı olduğudur. Her bedenin kendine özgü yapısı bulunmakta ve kişinin kendine ait ideal ölçüsünü sağlıklı rakamlarla tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin Kadınlarda ideal vücut ölçüleri belirlemek için 45 + 2.3 * (boy/inç cinsinden – 60) formülünü kullanmak fayda sağlayacaktır. Bunun yanında vücuttaki yağ oranının uzmanlara göre kadınlarda %15 – 23 arasında olması sağlık açısından idealdir.

Dayatma metotlara bayanlarımıza aktarılan rakamların aksine kendi boyunuzu kas ve yağ ağırlığınıza göre ideal bir vücut ölçüsüne sahip olmaya çalışmalıyız. Her şeyin başının sağlık, sağlığın başının doğru beslenme ve spor olduğunun bilincinde bedenimizle barışık ve ona uygun ölçüleri kendimize referans alarak ilerlemeliyiz.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; her konuda olduğu gibi beden ölçülerimizin şekillenmesinde de bir uzmandan destek almalıyız. Toplum bilincinde oluşturulmaya çalışılan “ideal” vücut ölçülerinin genel bir geçerliliğinin olmadığını, vücudunuzun izin verdiği ölçüde onu şekillendirebileceğinizi asla unutmamalıyız. En “ideal”i ise kendinizi sağlıklı ve mutlu hissetmenizdir.

Sağlıkla Kalın…

Yorum Bırak