Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

HAVUZDA BULAŞAN MANTARLARA DİKKAT!

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için ilk tercihlerimizden olan havuzlar, kirli ya da fazla klorlu olduğu zaman bireylerde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olabiliyor. Özellikle ishal, cilt ve mantar enfeksiyonları, genito-üriner sistem enfeksiyonları, kulak ve göz enfeksiyonlarına sıklıkla rastlanıyor. Bu enfeksiyonların en önemli nedenlerinden biri ise bakımı ve temizliği iyi yapılmamış havuzlardır. Bugünkü yazımızda havuzlarda bulaşan mantarlara yönelik dikkat etmeniz gerekenleri sizler için kaleme aldık.

Bazı deri enfeksiyonları ve mantarlar havuz yolu ile bulaşabilmektedirler. Yaz aylarında sıcak havaların ve terlemenin mantar üremesini kolaylaştırdığını unutmayın. Ayrıca aşırı miktarda klor kullanılan sular bu duruma duyarlı olan bazı kişilerde ciltte tahrişe de neden olabilmektedir. Hijyenik olmayan ortamlardan ya da temiz olmayan havlulardan da uyuz, impetigo gibi deri hastalıkları bulaşabilmektedir.

Havuz enfeksiyonlarının ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden biri de havuz suyu içerisinde bulunan klordur. Klor, vajen florasını bozan bir dezenfektandır. Vajenin doğal yapısını saran yararlı bakterilerin ölmesine yol açarak mantar gibi diğer organizmaların ortamda üremesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda enfeksiyonları tetikleyebilmektedir. Yani birçok insanın ortak kullanım alanı olan havuzların kirli olmasının yanı sıra aşırı klorlu olması da kadınlarda vajinal enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Havuzda Bulaşan Mantarlara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Havuzun bulunduğu kısma girmeden ayakların antiseptik solüsyonlar ile yıkandığı, havuza girmeden duş almanın ve bone kullanımının zorunlu olduğu tesisleri tercih etmelisiniz.
  • Havuzda 30-40 dakikadan daha uzun süre kalınmamalıdır.
  • Mutlaka yedek mayo veya bikini bulundurulmalı, ıslak mayo hemen değiştirilmelidir.
  • Havuzdan çıktıktan sonra hemen duş alarak üzerinizdeki olası mikrop ve fazla klordan temizlenmelisiniz.
  • Kendinize ait temiz bir havlu ile bir an önce kurulamalısınız. Çünkü uyuz ve mantar gibi enfeksiyonların gelişiminde nem çok önem taşımaktadır.
  • Enfeksiyon başlangıcı görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.                                                                                                             Sebi Simyacı der ki; Yaz aylarında havuzlardan bulaşabilecek enfeksiyonlara ve özellikle mantarlara karşı önlemler alınması sağlığınız açısından oldukça önem taşımaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde mantar enfeksiyonlarından kendinizi çok daha kolay bir şekilde koruyabilirsiniz.Sağlıkla kalın.

Yorum Bırak