Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık

Gün Biter, Bakım Sürer: Gece Cilt Bakımı

Bakımlı olmak için gün boyu sürdürdüğümüz çabayı gece de devam ettirmek gerektiğinin ne kadar farkındayız? Şehrin yorgunluğu, tozu, makyaj kalıntıları ve gündelik koşuşturma en çok cildimizi etkiliyor. Cildi bu tür sorunlardan uzak tutmak için gün içerisinde yaptığımız bakıma takviye olarak gece bakımımızı da yapmak zorundayız. Peki, gece bakımı cildimiz için neden önem arz etmekte?

Geceleri cilt metabolizması daha fazla çalışmakta, dolayısıyla günün verdiği zararlar, UV ışınları ve cilt yüzeyinde biriken kir, gece temizlenmeye daha uygun olmaktadır. Uyurken, hücrelerimiz, gün boyunca meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmak için çalışmaya başlarlar. Kan damarlarımız genişler, ciltte besin maddeleri ve oksijen artışı sağlar ve bu da toksik hücresel ürünlerin yok edilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, uyurken hücrelerin bile daha hızlı tepki verdiğini göstermektedir. Uykuda tüm organlarımız minimum seviyede çalışır ve hücre yenilenmesi uyku esnasında olur.

Gün boyu cildimizin maruz kaldığınız toz, kir fazlalığına bir de makyaj eklenince cildinizin yüzeyinde birikme oluşur.  Bu yüzden hiçbir zaman makyajlı cilt ile uyumamalıyız. Cildimizi gözaltı temizleyicileri ile ve yüz temizleyicileri ile temizlemeliyiz. Makyaj öncesinde cilt nemlendirilmesi yapıldığı gibi, makyaj sonrasında da makyaj nemlendirilmesi yapılması gerekir. Makyaj malzemelerinin içinde bulunan bazı etken maddelerde gece hücre yenilenmesi olan cildimizde bu hücre yenilemesi engeller niteliktedir. Cildiniz kuru ise daha fazla kurumasına yağlı ise daha fazla yağlanmasına neden olacaktır.

Cildimiz için gerekli olan bakımı tam anlamı ile yaptıktan sonra nemlendirici kremler yardımı ile cildimiz için ihtiyaç duyduğu desteği sağlamalıyız. Kremlerin içinde bulunan vitaminler ve antioksidanlar cildimizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlayacaktır. Makyaj yaparken göz çevresine daha fazla dikkat edilmektedir. Aynı şekilde temizlik yapılırken de göz çevresinin temizlenmesine dikkat edilmelidir. Yaşlılığın ilk başladığı yerler olduğu için buralara göz çevresi kremi ile özel bir bakım uygulanmalıdır. Gece cilt bakımı yaptığınız zamanlarda sabah kalktığınız da daha iyi bir uyku aldığınızı anlayacaksınız.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; cildinize yapacağınız gece bakımı günlük bakımınızın tamamlayıcısı ve sonraki güne cildinizi hazırlayıcısıdır. Yukarıda aktarılan bilgilere ek olarak uyku düzenimize yön vererek dengeli bir sürece oturtmalı, cildimize nefes aldırmalıyız.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak