Cilt Bakımı

Göz altı morluklarının kaynağı ve tedavisi

Önemli bir cilt problemi olan gözaltı morlukları, cilt bütünlüğüne gölge düşürmekte, soruna sahip olan kişide fiziksel ve ruhsal çöküntüye sebep olmaktadır. Dış dünya ve bireylerle temasımızın en önemli noktası olan gözlerdeki bu olumsuz yansıma hem genetik hem de çevresel faktörlere dayanmaktadır.

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUŞUR?

  • Fiziksel Özellikler: Bazılarımız fiziksel özelliklerinden dolayı gözaltı bölgelerinde morluklar ile hayatını sürdürmektedir. Çukur gözaltı olarak da tabir edilen, içe çökük göz yapılarına sahip olanlarda, kemik yapılarından dolayı gözaltlarında gölgeler oluşur. Bu durum gözaltlarında olduğundan daha koyu renkte görülmektedir.
  • Alerjik Rahatsızlıklar: Alerjik rahatsızlıklar göz altı bölgesinin görünümüne etki edebilmektedir. Göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak gözaltı bölgesinde mor bir görünüm oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Uyku Düzeni: Planlanmış ve yeterli uyku hem sağlımız hem de bugünkü yazımızı oluşturan gözaltı bölgesi için çok önemli bir etken. Uykumuzu yeteri kadar alamadığımızda ve dinlenemediğimizde yüzümüz solgun bir görünüm alarak göz altlarımız koyu görünecektir. Üstelik böyle bir durumda gözaltı morluklarının yanında gözaltı torbaları da oluşacaktır.
  • Güneş Işınları: Güneş ışınlarının faydasını duymayanımız yoktur. Buna karşın zararlı yönlerinden de haberdar olmamız gerekiyor. Güneş altında aşırı derece de kalmak gözaltı melanin seviyesinin artış göstermesine neden olmaktadır. Melaninler vücudumuzu güneş ışınlarına karşı korumakla görevlidir. Yok, olduklarında güneş ışınlarına karşı korunamayan gözaltları morarmaya ve zarar görmeye başlamaktadır.
  • Hiperpigmentasyon: Cilde rengini veren melanin maddesinin vücut tarafından gereğinden fazla üretilmesi durumunda ciltte lekeler veya koyuluklar oluşturmaktadır.
  • Beslenme: Sağlıksız beslenen kişilerde de gözaltı morlukları görülebilmektedir. Cilt ihtiyacı olan vitaminlere ulaşamadığında gözaltlarında renk değişiklikleri ve morarmalar belirmektedir.
  • Yaş: Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar gözaltı bölgelerinde gölgelenmelere ve koyu renk görünmelerine neden olabilmektedir.
  • Alışkanlıklar: Alkol ve sigara da gözaltı morarmalara sebep olarak gösterilebilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azalttığından gözaltı morlukları ortaya çıkar.

Göz altı morluklarına yönelik bazı önlemleri alınması mümkün. Eğer gözaltı morarmaları bir hastalık sonucu olmuyor ise dengeli beslenme, sağlıklı uyku düzeni, bol su tüketimi gibi önemli önlemler ile engellenebilir. Kahve, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların azaltılması gerekir. Bunun yanında göz çevresi kan dolaşımını hızlandıracak masajlar ile K ve C vitamini içeren kremler ile de hafifletilmesi mümkündür. Ayrıca tedavi olarak soğuk uygulama, Mezoterapi, PRP, Haricen krem uygulamaları ve gözaltı dolgu uygulamaları yapılabilmektedir. Bu noktada ilgili sorunun çözümü için Türkiye’nin ilk DD Serumu olan Sebi Simyacı Hücre Yenileyici Anti Aging Krem’i kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.  Ödüllü, dünya patentli etken madde “Hücre Yenileyici Bileşen” içeren Sebi Simyacı Hücre Yenileyici Anti Aging Krem yorgun görünüm ve göz çevresi için eşi bulunmaz bir bakım sağlamaktadır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; sağlıklı bir cilde kavuşmanın ilk yolu sağlıklı bir yaşamı sürdürmekle gerçekleşebilir. Cildimize değer verip onu korudukça ışıltısını yansıtmamız mümkün olacaktır.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak