Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

GLÜTENSİZ BESLENME NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Glüten son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir kelime haline geldi. Özellikle yiyeceklerin içeriğinde bulunan ‘’gluten free’’ kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek sağlıklı yaşam için neredeyse zorunlu olmaya başladı. Bu sebeple bizler de bugünkü yazımızda glütensiz beslenmenin ne olduğunu ve faydalarının neler olduğunu sizler için derledik.

Buğday, yapısında 30’dan fazla farklı protein çeşidi bulundurur. Bu proteinlerin 2 tanesi glütenin ve gliadindir. Glüten, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıl ürünlerinin içerisinde bulunan bu doğal proteinin adıdır. Çölyak hastası, gluten hassasiyeti, gluten alerjisi ve bazı ender görülen deri hastalıklarına sahip olan kişiler glütene karşı değişiklik gösteren ciddi reaksiyonlar verebilmektedir.

Glüten tamamen doğal bir maddedir ancak buğdayın son yıllardaki değişen genetik yapısından dolayı günümüzde insan vücudunun glüteni sindirmesi zorlaşmış ve glütene karşı aşırı hassasiyet göstermemeye başlanmıştır. Bunun beraberinde glüten, bağışıklık sistemini yorup hastalıklara karşı daha dirençsiz olmamıza sebep olabilir. Özellikle unlu mamulleri çok tüketen kişilerde glüten alerjisi daha sık görülmektedir.

Yani temel olarak glütensiz beslenme veya glüten diyeti; ekmek, bisküvi, pasta, makarna, pizza gibi her türlü unlu mamulü, paketli birçok ürünü ve bira gibi glüten içeren içecekleri kesmek anlamına gelmektedir. Bu besinler zaten sağlığımız üzerinde pek olumlu etkisi olmayan besinler olduğu için bu beslenme şekli glütensiz ve daha sağlıklı bir beslenme tarzını da desteklemiş olmaktadır.

Sebi Simyacı der ki; Beslenme tarzımız hayatımızın tümünü etkilemektedir. Glütensiz beslenme tarzı ile bağışıklık sisteminiz daha az yorulur, daha enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Üstelik çok daha kolay kilo verebilirsiniz. Ayrıca, glütensiz beslenmenin migren olmak üzere birçok hastalığa da iyi geldiği söylenmektedir. Bu sebeple glütensiz beslenme tarzını hayatınıza uyguladığınız taktirde daha sağlıklı ve daha rahat bir yaşam tarzına geçiş yapabilirsiniz.

Sebi Simyacı ile kalın.

Yorum Bırak