Genel

GENİŞLEMİŞ GÖZENEKLER KORKULU RÜYANIZ OLMASIN

Yağlı ciltlerde yağa bağlı olarak gözeneklerde genişleme oluşabiliyor. Yaş ilerlediği takdirde genişlemeler devam etmektedir. Cildimizdeki göz ile görülen gözenekler sıklıkla yüzde dikkat çekmektedir. Bu gözeneklerin genişlemesinin bazı nedenleri vardır.

GENİŞ GÖZENEKLERİN EN BÜYÜK NEDENİ NEDİR?

Genişleme aşırı yağ bulunması sonucu cilt de bulunan ölü hücrelerin birikmesiyle gözeneklerde açılmalar çoğalmaktadır. Böylelikle yağ bezlerinin büyüklüğü artmakta, bu da daha çok yağlanmaya yol açmaktadır. Bu durum ciltte kayganlık oluşturur, bununla beraber ter, ölü hücreler, virüs, bakteriler ve mantarların meydana getirdiği enfeksiyonlar oluşmasına engellemeyi asidik örtü oluşturmaktadır. Fakat asıl sorun yağ miktarının artması gözeneklerin genişlemesi bu neden den dolayı cilt yağlı ve parlak bir görünüm ortaya koymaktadır. Ayrıca yağlı ve bu tipte olan ciltler akne oluşumun da yatkın olurlar. Doğum kontrol hapları östrojen kullanımından da kaynaklanmaktadır. Genetik yapıya cinsiyete ve yaşa bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Geniş gözeneklerin diğer nedenleri?

Birçok cilt sorunu gibi gözeneklerin de oluşma sebebi cilt temizliğinin düzenli bir şekilde yapılmamasıdır. Bunun yanında gözeneklerin genişlemesinin birçok nedeni vardır. Gözeneklerin genişlemesi diğer nedenlerini şu sekil de sıralayalım;

1) Cilt de ki yağ salınımının artması

2) Çok makyaj yapılıp geç temizlenmesi

3) Hava kirliliği

4) Kalıtımsal faktörler

5) Yorgunluk uykusuzluk

6) İyi ve düzensiz beslenme

7) Yeterli miktarda su tüketmemek

Tüm bu durumlar sonucu gözeneklerin genişlemesine sebebiyet vermektedir. Bu gözenekleri kapatmak ve küçültmek isteriz. Bir takım doğal ve bitkisel yöntemlerle çözüm bulabiliriz. Cildinizi her zaman makyajdan sonra temiz ve arınmış halde olmasına dikkat edilmelidir. Makyajlı uyumamaya özen gösteriniz. Ayrıca yağı dengeleyen ve hücre yenileyici ürünler kullanabilirsiniz.

Yorum Bırak