Cilt Bakımı Genel Saç Bakımı Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

GEÇMEYEN GRİPTEN ŞÜPHE ETMELİ MİYİZ?

Havaların soğuması ile gribal enfeksiyonlarda da hızlı bir artış meydana gelmektedir. Aynı ortamda bulunduğunuz kişilerden biri dahi gribe yakalandığınız da sizin de hastalığa karşı bağışıklığınız düşmekte ve grip olma riskiniz artmaktadır. Ancak bu noktada korkulması gereken şey geçmeyen gribal enfeksiyonlardır. Bizler de bugünkü yazımızda geçmeyen griplerden şüphelenilmesi gerekir mi konusunu kaleme aldık.

Grip, ‘’influenza’’ adı verilen bir virüsün neden olduğu, bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın ve bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip, özellikle mevsim geçişlerinde kendini göstermekte ve daha yaygın hale gelmektedir. Bu sebeple yazdan-kışa geçerken göz ardı edilmemesi ve dikkat edilmesi gereken hastalık türlerinden en başlıcası grip olmaktadır. Grip olan kişilerin çevrelerindeki bireylere bu hastalığı yaymaması amacı ile hastalık döneminde çevreleriyle fazla temas halinde olmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Gribe yakalanan bireylerin küçük çaplı da olsa büyük çaplı da olsa mutlaka bir aile hekimine ve doktorlarına görünmesi gerekmektedir. Doktorların grip hastalarına yazabileceği ilaçlar bu noktada kişiler için oldukça önem taşımaktadır. Doktora görünmeden evde yapılan iyileştirme yöntemlerinde yanlışlık bulunabileceğinden hastalığın çabuk atlatılabilmesi söz konusu değildir. Aynı zamanda gribal enfeksiyonun dinlenmeden geçmesi de mümkün değildir. Gribe yakalanan bireylerin mutlaka doktora göründükten sonra istirahat etmesi ve hastalığın şiddetini azaltmasını beklemesi gerekmektedir.

Gün içerisinde gripli bir şekilde durmadan çalışmak da hastalığın geçiş sürecini hızlandırmaktadır. Bu sebeple çalışmak zorunda olan bireylerin de kendilerini çok fazla yormadan ve çok fazla iş yükünün altına girmeden çalışması önerilmektedir. Hastalık sürecinde vitamin alımına da dikkat edilmelidir. Özellikle C vitamini yönünden zengin olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi vücut direncinin artması ve vücudun güçlenmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Belirli bir süreden sonra geçmeyen gripler ise genellikle bireyleri endişelendirmektedir. Uzun süreli geçmeyen bir gribal enfeksiyona yakalandıysanız ve hala bir doktora görünmediyseniz öncelikli olarak uzman bir hekime danışmanız, hastalığının hakkında gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Tahmini olarak 15 günden fazla süren gripler, beraberinde farklı hastalıkları da getirebilmektedir ya da uzun süreli griplerin altında başka hastalıklarda barınabilmektedir. Bu süreçte danıştığınız doktorunuz muhtemelen size antibiyotik içeren bir reçete yazacaktır. Bu reçeteyi aksatmadan uygulamanız, sağlığınız için en dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Sebi Simyacı der ki; 15 günden uzun süren gripler bireyler için fazlaca şüphe uyandırabilmektedir. Bu kadar uzun bir süreçte hala iyileşemediyseniz öncelikle bir doktora görünmeli sonrasında mutlaka istirahat etmeli, tükettiğiniz besinlere dikkat etmeli ve vitamin yoğunluğu fazla olan yiyecek ve içeceklere yönelmelisiniz. Son noktada hala iyileşemediyseniz gerekli tetkikleri yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak