Genel Kadın ve Sağlık

Ellerdeki Trend: Protez Tırnak

Güzelleşmek için cildimize yaptığımız dokunuşlara ait alternatifler gün geçtikçe artıyor. Gelişen teknoloji sayesinde yeni yöntemler hayatımıza giriyor. Bugünkü köşemizde yükselen bir trend olan “Protez Tırnak” uygulamasına değineceğiz.

Protez tırnak, tırnakları geç uzayanlar ve tırnaklarına şekil veremeyenler için hazır bulunan uzun tırnaklardır. Protez tırnak gerçek tırnağın üzerine bir kaç koruyucu madde konduktan sonra yapılmaktadır. Bundan dolayı gerçek tırnağınıza zarar vermemektedir. Ayrıca, tırnağın uzaması dipten gerçekleştiği için, asıl tırnağın büyümesine ve hava almasına engel olmamaktadır. Özellikle tırnak kırılması yaşayanlar ve tırnak yeme problemi olanların sıklıkla tercih ettiği protez tırnak kullanımı oldukça rahattır. Protez tırnak yaptırmak isteyenler için herhangi bir zaman veya dönem bulunmamakta, kişinin isteğine göre istenildiği zaman uygulanabilmektedir. Protez tırnak için herhangi bir zaman sınırı bulunmamaktadır. Düzenli olarak bakımları yapılırsa sonra yaklaşık yarım sene boyunca kalabilir. Peki protez tırnak uygulaması kimlere uygulanabilir?

– Tırnak yeme alışkanlığı olanlar ve bu alışkınlığından vazgeçemeyenler için protez tırnak kullanımı idealdir.
– Tırnakları sürekli kırılan özellikle tırnakları uzun halindeyken bu durumu yaşayanlar ve maalesef ki kesmek durumunda kalanlar için uygundur.
– Tırnakların sıklıkla kullanıldığı daktilo, bilgisayar kullanan kişiler, müzik aleti çalanlar, dikiş işi ile uğraşan terziler için çok kullanışlıdır.
Görüldüğü üzere protez tırnağı daha çok, tırnakları ile sorun yaşayan ve tırnaklarının bakımlı olmasını isteyen bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Tabi ki hiçbir sorunu olmayan sadece bakımlı, güzel ve temiz görünen el ve ayaklara sahip olmak isteyenlerinde tercihleri arasında protez tırnak azımsanmayacak kadar fazladır. El tırnaklarında veya ayak tırnaklarında mantar hastalığı bulunan kişilere protez tırnak uygulanmamaktadır. Bu hastalıklar tedavi edilip düzeltildiği zaman protez tırnak yapılabilmektedir.

Jel tırnak, Akrilik tırnak, Dippig tırnak çeşitleriyle uygulanabilen protez tırnak bazı olumsuzluklara da sebebiyet verebilmektedir.
– Protez tırnaklar oldukça serttir ve ufak bir darbe bile yaralanmalara neden olabilir. Bu, kendi tırnağınızın da protez tırnakla beraber kalkmasına neden olur. Oldukça acı veren bu durumda, tırnaklarınızın eski halini alması çok uzun sürer.
– Protez tırnaklarda çok daha yüksek bir enfeksiyon riski vardır. Hastalıklara neden olan bakteri ve mikroorganizmalar, doğal tırnak ve protez tırnak arasındaki herhangi bir boşlukta birikebilir.
– Protez tırnaklarda alerjik reaksiyonlar oldukça sık görülür. Bunun sebebi, tırnakların plastik ve toksinlerden yapılmasıdır. Bunun sonucu, kırmızı, şişmiş ve kaşınan parmaklardır.
– Eğer protez tırnaklar hasar görürse, kir virüs ve bakterilerin birikmesi çok daha kolay olacaktır. Böyle bir durumda, hasar gören protez tırnağı çıkarmanız ve mümkün olan en kısa sürede yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; protez tırnak uygulaması bir uzman eşliğinde, klinik ve güzellik merkezlerinde yapılmalıdır. Cildinizin en iyisini hak ettiğini düşünüyor ve bu konuda seçici olmanızı ümit ediyoruz.
Sağlıkla Kalın…

Yorum Bırak