Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık

Elinize Sağlık

Bir çayı karıştırmak, gazetenin sayfalarını çevirmek, yazı yazmak gibi sıradan gördüğümüz işlemleri yürüten elimiz gerçekte inanılmaz bir mühendislik harikası olarak çalışmaktadır. Elin en önemli özelliği, tamamen standart bir yapısı olmasına rağmen birbirinden çok farklı kullanım alanlarında büyük bir verimle işlemesidir. Biçimi ve çizgileriyle üzerinde karakterimizin izlerini taşıyan ellerimiz, yoğun hareket yeteneği ile geçen yılların izlerini üzerinde taşır. Lekeleriyle, kırışıklığıyla yaşımızı en iyi ortaya çıkaran organımızdır.

Eller gün boyu sürekli dışarıda olan, en çok görünen uzuvlarımızdan bir tanesi. Bu nedenle ellerimizin güzellik bakımı çok önemli. Güzel ve bakımlı eller yalnızca kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamakla kalmayıp başkalarının da o kişiye karşı sempati duymasını sağlar.Gün içinde kullandığımız temizlik ürünlerinden, ellerimizi yıkadığımız sabunlara kadar bir çok etken ellerimizin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.  Ellerin su ve deterjanlarla sık sık temasa geçmesi özellikle soğuk havada kurumasına ve çatlamasına neden olmaktadır.

Yukarıda yazılı olumsuz etkilerden korunmak ve ellerimizi sağlıkla güzelleştirmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Deri ve tırnaklarda yağın azalmasına neden olduğu için fazla deterjan kullanılmamalıdır. Eller bir süre suda kalacaksa lastik eldiven takılmalıdır. Eğer lastiğe alerji varsa eldiven kullanılmamalı, bu durumda koruyucu kremler, mineral yağlar ve su geçirmez silikon yağlar içeren sulu- yağ emülsiyonları kullanılmalıdır. Su ve deterjan kullandıktan sonra eller kurulanır ve el kremleri sürülür. Bunlar nemlendirici türden, hafif az yağlı kremlerdir. El kremleri gecede kullanılabilir. Eğer cilt kuruysa, yağlı el kremleri yararlı olabilir. Bahçe işleri gibi kirli ve kuru işlerde koruyucu eldivenler giyilmelidir. Soğuk havada, eller ve tırnaklardaki kan dolaşımını yavaşlatmamak için, çatlamalar ve egzamalara neden olmamak için eldiven kullanılmalıdır. Nemlendirici ve koruyucu el kremleri dışında  tırnak bakımı da elin sağlıklı ve güzel görünümünde önem arz etmektedir. Manikür uygulaması bu noktada önemli bir misyon yüklenmektedir. Bu işlemde tırnaklar  istenilen uzunluk ve şekilde (yuvarlak ya da kare) kesilerek, törpülenir.  tırnak diplerinde ya da kenarlarında oluşan etler temizlenir, eller kolonya, alkol vb. bir ürünle dezenfekte edilerek daha hijyenik bir hale getirilir. Son aşama olarak ellere kremle masaj yapılır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; elimizin sağlığı ruhumuzun da sağlına etki eder. Günlük koşuşturmamızda dışarıyla en fazla temasta olan ve hijyene en fazla ihtiyacı olan uzvumuza gerekli özeni göstermeliyiz. “Elimize Sağlık” diyerek tüm önlemleri almalı, sağlıklı eller ile hayata tutunmalıyız.

Sağlıkla Kalın

Yorum Bırak