Kadın ve Sağlık

DUDAK ÇEVRESİ KIRIŞIKLIĞI NEDEN OLUŞUR, NASIL ÖNLENİR?

Konuşurken, yemek yerken ve gülerken en çok göze çarpan yer dudaklarımızdır. Dolgun, bakımlı ve güzel görünen dudak, dişiliğin simgesidir. Dudak çevresi en fazla mimik hareketlerinin oluştuğu bölgedir. Özellikle dikey dudak üstü çizgileri, yüz güzelliğini gölgeleyen estetik sorunların başında gelmektedir.  Ruj çizgileri veya sigara içen çizgileri olarak adlandırılan dudak kırışıklıkları, yaşlı erişkinlerin dudaklarında oluşan küçük dikey çizgilerdir. Üst dudaktaki diklemesine çizgiler ise yaşlanmanın en güçlü belirtilerindendir.

Dudak üstü çizgileri özellikle 35 yaşından sonra belirmeye başlamaktadır. 20 yaşından sonra, her yıl yaklaşık yüzde 1 daha az kollajen üretiriz. Kollajen üretimi azalırken cilt daha ince ve daha az esnek hale gelir. Gençlik döneminde şişirilmiş dudaklar, yaşlandıkça gözle görülür derecede sönükleşir. Üst dudak derisi incedir ve yağ dokusu çok azdır. Mimik hareketlerine bağlı olarak bu bölgedeki kasların fazla çalışması dudak etrafında kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Dudaklarımızdaki cildin çok hassas ve korumasız olması sebebiyle güneşe maruz kaldığımız zaman da dudak çizgileri ortaya çıkmaktadır. Sorunun diğer önemli kaynağı  ise sigara kullanımıdır.

Dudak çevresi kırışıklıklarını geciktirmek ve daha güzel görünüme kavuşmak için bazı önlemler almak ve profesyonel uygulamalarla takviye yapmamız mümkün.

Nem:  Ciltteki kuru ve sağlıksız görüntüden kurtulmak için dudaklar sürekli nemli tutulmalıdır. Dudaklarda cilt altında yağ bezi bulunmadığı için cilt dışarıdan nemlendirilmelidir.

Alışkanlıklar:  Yaşam tarzımızdaki değişiklikler dudaklardaki kırışıkların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Kesinlikle sigarayı içilmemelidir. Sigara içerisindeki nikotin dudakların çatlamasına ve kırışmasına neden olmaktadır.

Kırışıklık Giderici Kremler: Üst dudak ve alt dudak kırışıklıklarını gidermek için kırışıklık giderici kremler kullanılabilir. Bu noktada tek ürünle tüm cilt bakımınızı sağlayan ve kırışıklıkları gidererek cildinizde Botoks etkisi yaratan Sebi Simyacı Hücre Yenileyici Anti Aging Kremi kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.  Sarkma ve kırışıklık için sağladığı etki; ödüllü, dünya patentli etken madde “Hücre Yenileyici Bileşen” kaynaklıdır.

 Peeling uygulamaları: Peeling uygulamaları dudakların derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda dudakların daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Dudak yapısını korur.

Botoks:  Dudak çevresindeki çizgileri genellikle kasların tekrarlayan hareketi neden olmaktadır.  Botox enjeksiyonu, kas hareketini önleyerek veya azaltarak dudak çizgilerinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilir.

Dermabrazyon: Dudaklardaki kırışıklıkları engellemek için dermabrazyon işlemi de uygulanan çözümler arasındadır. Bu yöntem ince çizgileri hafifletmektedir.

Dolgu maddeleri: Dudaklarda oluşan kırışıklıklar yaşlanma nedeni ile oluşuyorsa dolgu uygulamaları da yapılabilir. Cilt altına enjekte edilen dolgu maddeleri cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; yaşımız ilerledikçe cildimiz daha fazla ilgiye muhtaç kalmaktadır. Alacağımız önlemler ile cildimizi daha sağlıklı ve daha genç göstermemiz mümkün.

Sağlıkla Kalın.

 

Yorum Bırak