Kadın ve Sağlık

Doğum kontrol hapları Cilt lekesi yapıyor mu?

Doğum kontrolü,kadınların gebe kalmalarını önleyen veya azaltan istenildiği zaman ise doğurganlığa tekrar dönüş yapma imkanına sahip çeşitli yöntemlerin adıdır. En etkili yöntem ise haplardır. Doğum kontrol hapları aynı zamanda en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemidir.

Son yıllarda doğum kontrol hapları yan etki açısından kötü ünlerini kayda değer miktarda kaybettiler. Artık kadın hormonal döngüsüne daha yakın olması ve azalan yan etkileriyle beraber, kullanımı olduğunca yaygınlaştı. Bu hapları ilk adetten menopoz dönemine kadar tüm kadınlar kullanabilir.

Yan Etkileri:

Bilinenin aksine bu haplar; Sivilce, tüylenme ve saç dökülmesi problemi olan, adetleri çok sancılı geçen ve adet öncesi fiziksel / psikolojik problemler yaşayan kadınlar için doktorlar tarafından tedavi amaçlı önermekte.

Doğum kontrol hapları libidoda düşüş, ruhsal değişiklikler, kilo alımı, baş ağrısı gibi şikâyetlere de sebep olabilmektedir. Ama unutulmamalıdır ki; bu hapları kullanan her kadın bu ve benzeri şikâyetler yaşamamaktadır.

Bazen gebelikte olduğu gibi doğum kontrol hapları cildin güneş ışınlarına karşı hassasiyetini önemli oranda arttırır. Güneşe karşı oluşan bu hassasiyet güneş koruyucu kremlerin kullanılmasını gerektirebilir. Özellikle açık tenli insanlar herhangi bir güneş korumalı krem kullanmadıkları zaman ciltlerinde kloazma adı verilen yanak, burun, alın ve çenede kelebek tarzında kızarıklıklar oluşabilir. Bu sorun görünüm açısından rahatsız edici olabilir fakat önemli bir sağlık problemine yol açmaz.

Cilt Üzerindeki Renk Değişikliği

Melanin cildimizde bulunan bir pigmenttir. Bu pigment cilt rengimizi belirler. Koyu tenli insanlar daha fazla Melanin’e sahipken açık tenli insanlar daha az seviyede Melanin bulundurmaktadır. Çok düşük dozlarda da olsa hormon içeren modern doğum kontrol haplarının sebep olduğu hormonal değişimler aşırı Melanin’e sebebiyet verebilmektedir. Ciltteki bölgesel Melanin artışları da ciltte leke olarak gözlemlenir.

Cilt lekeleri ile mücadele ederken;

Sebebi ne olursa olsun cilt lekeleri ile mücadele ederken; Kullandığımız temizleme yöntemlerine dikkat etmeliyiz. Cildimizi temizlemek önemlidir, fakat bunu yaparken çok sert ve kimyasal içeren temizleme malzemelerinden kaçınmalıyız. Kimyasal peeling gibi cildi yoran ve yıpratan yöntemlerden uzak durmak, hem cildimizin hem bütçemizin zarar görmesini engeller. Ayrıca makyaj yaparken kullandığımız ürünlerin kalitesine dikkat etmeli ve Ağır makyajlardan kaçınmalıyız.

Yorum Bırak