Saç Bakımı

Daha bakımlı saçlar için hangi besinleri tüketmelisiniz?

Tüketilen besinler hem cilt hem de saç bakımınız için önem taşıyor. Zengin ve besleyici içerikler tüketerek cilt, saç bakımına katkıda bulunmak mümkün. Saç bakımınıza yardımcı olan besinlerle daha bakımlı saçlara kavuşabilirsiniz

SAÇ BAKIMINA KATKIDA BULUNMAK İÇİN
TÜKETİLEBİLECEK BESİNLER

ISPANAK
Kadınlarda mineral eksikliğine bağlı saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Demir bakımından zengin olan ıspanak aynı zamanda Omega 3 yağ asitleri, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

YOĞURT
Sıkça tüketilen bir besin olan yoğurt B5 vitamini bakımından son derece zengindir. Yoğurt saç gelişimini desteklerken saç derisine de bakım yapar.

KURUYEMİŞLER
Antep fıstığı erkek tipi saç dökülmesine karşı bakıma katkıda bulunmaktadır. Kaju fıstığı biotin içermektedir. Cevizde ise elastin miktarının artmasına katkı sağlayan yağlar yer almaktadır.

ÇİLEK
Vücut protein üretebilmek için C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Saç tellerinin güçlenmesi için c vitamini önemlidir. Çilek c vitamini bakımından son derece zengindir.

FASULYE
Birey saçlarının inceldiğini ve döküldüğünü aşama aşama görebilmektedir. Zamanla saç derisi daha belirgin hale gelmektedir. Mineral eksikliği saç dökülmesine, saç tellerinin incelmesine yol açabilmektedir. Fasulyeler iyi bir demir kaynağı olması ile dikkat çekmektedir.

HAVUÇ
Havuç A vitamini bakımından oldukça zengindir. Saç uzamasında A vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. A vitamini aynı zamanda sebum üretimine de katkıda bulunmaktadır. Sebum saçın bakımlı olmasına ve uzamasına yardımcıdır.

KIRMIZI ET
Kırmızı et saç dökülmesini önlemeye katkıda bulunan önemli besinler arasında yer almaktadır. İyi bir demir kaynağı olan kırmızı et saç köklerine katkıda bulunmaktadır. Demirin sağlamış olduğu bir diğer avantaj ise diğer besleyici içeriklerin de daha kolay emilmesine faydada bulunmasıdır.

SOMON BALIĞI
Somon balığı iyi bir omega 3 yağ asidi ve d vitamini kaynağıdır. Bu içerikler saç dökülmesini önlemeye katkıda bulunacaktır. Omega 3 cildin ve saç derisinin nemli kalmasına da yardımcıdır.

MANDALİNA
C vitamini bakımından zengin olan mandalina demir emilimini kolaylaştırmaktadır. Mandalinada bulunan B12 vitamini saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saçın uzamasına katkıda bulunur.

YUMURTA
B vitamini bakımından son derece zengin bir besin olan yumurta saç gelişimine katkıda bulunur. Yumurta aynı zamanda tırnakların kırılganlığı gidermeye de yardımcıdır.

Yorum Bırak