Cilt Bakımı

ÇOK GÖRÜLEN, AZ BİLİNEN BİR CİLT HASTALIĞI: KUPEROZ

Bugün çevremizdeki ciltlerde çok rastladığımız fakat ismini duyduğumuzda duraksayıp “acaba” dediğimiz bir rahatsızlığı ele alacağız: Kuperoz.
Kılcal damar genişlemesi olarak daha fazla telaffuz edilen Kuperoz; yanaklar, alın, burun ve elmacık kemikleri üzerinde görülmektedir. Kılcal damarların genişlemesi aşırı miktarda kanın geçişine neden olurken, kısa süre içinde kaybolan bir kızarıklık ortaya çıkar, eğer kızarıklık kalıcı ise bu durum Kuperoz ’un habercisidir. Peki, bu rahatsızlığa yol açan etkenler nelerdir?
Birçok cilt rahatsızlığının ana etkenlerinden olan alkolün kötüye kullanımı ve sigara bu rahatsızlığın da oluşmasına etki etmektedir. Aşırı yemek yeme, ağır egzersizler, keskin iklim değişikliği, genetik ve hormonal nedenlerden dolayı zayıf vasküler sistem, menopoz, duygusal stres, sindirim sisteminin çalışmasının bozulması, UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt maruz kalma, yüz temizliğinde çok sıcak suyun kullanılması gibi etkenler de Kuperoz ‘un oluşmasına sebebiyet vermektedir.
Görselliği olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan korunmak için öncelikle rahatsızlığın çıkmasına sebebiyet veren etkenlerden uzak durmak gerekmektedir. Kuperoz için özel masaj ve maskeler uygulanabilmekle beraber kişiler için bu masajlar değişebilmektedir. Eğer Kuperoz’a yatkın veya Kuperoz sahibi iseniz kesinlikle kan dolaşımını hızlandıran maskeler, alkol içeren tonikler ve sıkılaştırıcılardan kullanmamanız gerekir.
Peki Tedavi?
Kuperoz ‘un tedavisine yönelik birçok öneri mevcut olmasına rağmen rahatsızlığın tamamen giderilebilmesine dair kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Önerilerin çoğu rahatsızlığı yatıştırıcı mahiyettedir. Kremler, maskeler, bitkisel takviyeler bu çerçevede şekillenmektedir.
Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; rahatsızlığın tedavisinde şehir efsanelerinden daha çok uzman bir hekimin tetkik ve talepleri üzerine ile süreci şekillendirin. Gelişen teknoloji ile rahatsızlığın tedavisine yönelik her yeni adım doktorunuz tarafından size aktarılacaktır. Unutmayınız ki yanıltıcı ve eksik bilgi rahatsızlığınızı bir adım öteye taşıyacaktır.
Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak