Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

ÇOCUKLARDA DİSLEKSİ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Çocuklarda disleksi problemi yoğun olarak gözlemlenen bir durumdur. Ancak günümüzde bu problemin bir hastalık olduğu düşünülerek çocuklara doğru bir yaklaşımla yaklaşılmamasından dolayı ebeveynler çocuklarını büyütürken büyük bir sıkıntı yaşamaktadır. Bizler de bugünkü yazımızda çocuklarda disleksi konusunu ve çözüm yöntemlerini sizler için kaleme aldık.

Çocuklar, bireysel farklılıklarla doğarlar. Bazı çocukları büyütmek, anne ve babadan daha fazla enerji çekerken, bazıları ise daha kolay büyür. Bu gibi durumlarda çocukların neden diğerlerinden farklı olduğu değil, o durumla nasıl başa çıkılacağıyla ilgilenilmesi daha faydalı olmaktadır. Disleksi, bireylerin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan bir özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

Dislektik çocuklar, okul derslerinde başarısız olmaları durumunda özgüvenlerini kaybedebilirler. Buna bağlı olarak diğer psikolojik problemler de baş gösterebilir. Okumayı öğrenemeyip yaşıtlarının alay konusu olma ihtimalleri de vardır. Öte yandan, disleksili çocuklar çok ince düşünceli oldukları için, çevreden olumsuz etkilenmeleri ve karamsarlığa kapılmaları an meselesidir. Bu nokta anne babanın görevi, disleksi konusunda son derece bilinçli olmaktır.

Dislektik çocukların tedavisinde ise sabırlı olmak en önemli noktadır. Bir ebeveyn olarak il aşamada çocuğunuzun metinleri sesli okumasını isteyin. Sesli okuma esnasında hem çocuk, hem de siz nerelerde hata yapıldığını görebilir ve düzeltebilirsiniz. Sesli okuma, disleksi için çok iyi bir egzersizdir.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuğunuzun özgüveninde hasar oluşmaması için onları devamlı tebrik etmek gerekir. Her başarısını tebrik edin ve onunla gurur duyduğunuzu ifade edin. Bu davranış çocuğun başarma isteğini de kamçılayacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzu bu süreçte başka çocuklar ile de kıyaslamayın çünkü öğrenme güçlüğü olan çocuklar bu konuda çok hassastırlar.

Çocuğunuz için öğrenmeyi eğlenceli hale getirin. Örneğin, çocuğunuz ders çalışırken siz de bir şeyler karalayabilirsiniz. “Hadi birlikte ödevlerimizi yapalım” diyebilir, sırayla okuma gibi faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz. Öğrenme bozukluğu olan çocukların bir takım olumsuzluklar nedeniyle içine kapanık olabileceklerini de unutmayın. Sevgi çok büyük bir güçtür ve ona olan sevginizi her fırsatta sergileyin.

Sebi Simyacı der ki; Bir ebeveyn olarak tedavi için sizin haricinizde çocuğunuzu bir profesyonelin gözlemlemesi de çok önemli bir noktadır. Disleksi tedavisi ile ilgilenen bölüm ise, çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları bölümüdür. Çocuk ruh sağlığı alanında uzman doktorlar, disleksi teşhisi koymak için okuma bozukluğu testi, öğrenme bozukluğu testi gibi bir takım testler uygulamaktadırlar. Bu noktada, çocuğunuzdaki disleksi problemini aşarken sizin göstereceğiniz özen ve tedavilere ek olarak bir profesyonel ile de görüşmenizi öneririz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak