Cilt Bakımı

ÇOCUKLAR VE BEBEKLERDE SIK GÖRÜLEN YARALANMALAR

Çocuklar da görülen yaralanmalar çeşitlilik göstermektedir. Çocuklar güzel ve masum oldukları gibi çok da hareketlidirler. Bundan dolayı yaralanmalar daha sık görülmektedir. Masum bir o kadar da tatlı olmalarının yanında hareketli olmaları pek önemsenmez. Fakat canlarını istemsiz yakmaları o minicik masum gözlerinden yaş gelmesi bizleri üzer. Aslında hareketli olmaları bizleri rahatsız etmez dikkatlerini toplayamadıkları için canlarının yanması üzer bizleri. O yüzden sürekli uyarma ihtiyacı duyarız bizler de istemeyiz özgürlüklerini kısıtlamayı heyecanlarını kırmayı mutlu mutlu dilediğince koşmalarını zıplamalarını eğlenmelerini fakat uyarma ihtiyacı duyarız. Çok sevdiğimiz için canlarının yanmalarını istemeyiz. Biz ebeveynler ne kadar dikkatli olsak ta bebeklik döneminde emeklemeye başlandıktan sonra böyle ufak kazalar kaçınılmazdır.

SIK GÖRÜLEN YARALANMALAR:

1- DERİ YARALANMALARI

Deri yaralanmaları oldukça önemlidir tetanoz olma riski meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı tetanoz aşışı olmakta fayda vardır.

2- SIYRIKLAR

Bu tür yaralanmalar genellikle dirsekler ve dizlerde görülmektedir. Deriyi kaldıracaklarda kırmızı iz bırakan yaralanmalardır. Sıyrıkların derinliğinden kaynaklı hafif bir kanama görülür. Yapılması gereken yaranın temiz bir bezle hırpalanmadan sabun ve su ile yıkayınız. Çocuklar hassas ve ürkektirler o yüzden oyun seklinde uygulamalar yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

3- KÜÇÜK KESİKLER

Kesik olan bölgeyi temiz su ile yıkayınız ve sargı ile sarınız. 24 saat sonra sargıyı açıp havalandırınız. Yaranın mikrop kapmamasına özen gösteriniz.

4- BAŞ YARALANMALARI

Baş yaralanmaların tehlikeli kaynakları vardır. Bunlar masa koltuk duvar yatak pencere balkon gibi yüksek bir alandan sert bir zemine temas sonucu meydana gelmektedir. Ağır bir şey ile kafaya vurulması ya da kafaya ağır bir cisim düşmesi. Bu gibi durumlarda yara çok derinse zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Eğer derin değilse çocuk 6 saat gözlenmelidir.

5- YANIKLAR

Ocak fırın sıcak su sıcak olan günlük hayatta kullandığımız ürünler sonucu meydana gelmektedir. Yanan bölgeyi soğuk su ile yıkamakta fayda vardır.

Bu tür yaralanmaları sıkça görmekteyiz. Müdahale edilmediği takdirde iz kalabiliyor bu sebepten dolayı ebeveynler yanların da mutlaka acil bakım kremi taşımalarında fayda vardır. Buzlu olmamasına dikkat edilmelidir. Yanık sonucu oluşan kabarcıkları patlatmayınız soğuk uygulama sonrası yapışkanlı olmayan bir bez ile yanığın üstü kapatılmalıdır. Bunların yanında önemli olan her ebeveyninin yanında acil durumlara karsı acil bakım kremi olması gerekmektedir.

Yorum Bırak