Cilt Bakımı Kadın ve Sağlık

Ciltte Nemin Önemi ve Onarıcı Gücü

Canlı, ışıldayan, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Bazılarımız bu konuda oldukça şanslı. Bazılarımız ise cildin kuru, yıpranmış ve hak ettiği değerde gözükmemesinden şikâyetçi. Bugünkü yazımızda bu şikâyetin ana kaynağını oluşturan bir faktöre değineceğiz: “Nem”

Nemli bir cilt hem genç ve sağlıklı görünümün hem de mükemmel makyajın olmazsa olmazlarındandır. Kuru bir ten hassaslaşıp kızarırken doku eşitsizleri yaratarak diğer bakım ürünlerinin cilde nüfuz etmesini engeller ve erken yaşlanmaya, makyajın ciltle bütünleşmemesine sebep olur. Cildin nemliliği derinin en üst tabakası olan stratum korneumun nem oranı ile yakından ilişkilidir. Cildin normal görünüm ve hissi için üst tabakanın nem oranının %10 ‘un üzerinde olması gerekmektedir. Ciltteki su miktarı azaldıkça cilt nemini kaybeder ve cilde gerginlik sağlayan kollajen liflerde zayıflama meydana gelir. Buna ek olarak mevsim değişikliği, cildin yaşlanması, makyaj kalıntıları ve deterjan kullanımı da aynı olumsuzluğa sebep olur. Bu olumsuzluğun yansıması olarak ciltte kaşıntı, gerilme ve donuk görünümlü ortaya çıkar. Cilt nemsiz kaldıktan sonra artık bariyer görevini sürdüremez. Peki, cildimizi nemli tutmak için ne gibi önlemler alınabilir?

  • Su Tüketimi: Cildimizi nemli tutmak ve beslemek cilt kuruluğunu önlemenin bir numaralı yoludur.
  • Ölü Deriyi Ciltten Kaldırma: Cildi ovalamak ölü hücrelerin atılmasına yardım edecektir ve sağlıklı deri oluşumunu destekleyecektir. Bu sayede lenf sistemi harekete geçmekte ve kan dolaşımı için cilt daha sağlıklı bir ortama kavuşmaktadır.
  • Sıcak Su Kullanımının Azaltılması: Sabunlu sıcak su ciltteki doğal yağları tüketmektedir. Banyo suyunun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kaliteli Bir Nemlendiricinin Kullanılması: Cildin ihtiyacı olan nemi karşılamak için kaliteli bir nemlendirici kullanılmalıdır. Bu noktada Sebi İxir Acil Bakım Kremi Hücre Yenileyici Nemlendirici Krem ve  Sebi İxir Nem Bombası Sprey’i kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Sebi İxir Acil Bakım Kremi Hücre Yenileyici Nemlendirici Krem İlk kullanımdan itibaren yoğun nem sağlar, bakım yapar. cildin su kaybetmesini önlemeye yardımcıdır. Sebi İxir Nem Bombası Sprey hassas ve kuru ciltlerdeki tüm kir, ter, yağ, makyaj ve ölü hücreleri arındırırak, cilde bakım yapmaktadır. Hassas ve kuru ciltlerde güvenle kullanabilen Sebi İxir Nem Bombası Sprey hem nemlendirici hem de cilt temizleme özelliğini barındırmaktadır.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; cildimize hak ettiği değeri onu koruyarak, ihtiyacı olanı vererek sağlayabiliriz. Cildimizdeki her eksilik doğru yöntem ve ürünlerin kullanılmasıyla giderilebilir.

Sağlıkla Kalın.

Yorum Bırak