Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

CİLT ÇATLAKLARINI İHMAL ETMEYİN!

Cilt çatlakları her bireyi olumsuz etkileyen bir konudur. Cildinizin kuruluğu ile zamanında baş etmez, bakımınızı uygun ve zamanında yapmaz iseniz cildinizde oluşacak çatlaklara hazır olmanız gerekmektedir. Bu sebeple, bizler de bugünkü yazımızda cildinizde oluşan çatların öneminden ve bu çatlaklar ile başa çıkmanız için ufak ipuçlarından bahsettik.

Cilt çatlakları, vücudun değişik bölgelerinde kilo artışı nedeni ile cildin alt dokularında yoğun ve sürekli gerilme sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Cildin gerilmesi, ciltteki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bunun sonucu olarak alt ciltteki kolajen ve elastik lifler zarar görmektedir. Bu zarardan sonra ise ciltte yoğunluklu olarak kötü görünümlü cilt çatlakları meydana gelebilmektedir.

Özellikle, hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında ve ergenlik döneminde ani gelişen vücut bölgelerinde, aşırı kilo alanlarda oluşabilmektedir. Ayrıca uzun süreli kortizon kullanımı da ciltte büyük çatlakların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Cilt çatlağının daha çok kadınlarda ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Hamile kadınların %90’nında, ergenlik çağında genç kızların %70’inde, ergenlik çağında spor yapan genç erkeklerin ise %40’nda cilt çatlağı görülebilmektedir.

Cilt çatlaklarının oluşumunu önceden engellemek için ise, ilk olarak yapılacaklar arasında bol su tüketimi bulunmaktadır. Bol su tüketimi, cildinizin kurumasını engeller ve cildinize esneklik kazandırır. Bunun yanı sıra karbonhidrat tüketiminizi azaltarak da çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Daha az yağlı yiyecek tüketerek, cildinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Cilt çatlaklarına yönelik bir başka önlem de cilt dokusunu onarmak amacı ile bol A vitaminli gıda tüketimidir. İçinde A vitamini bulunan yiyecekler; biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, marul, kuru kayısı gibi besinler olabilmektedir.

Besin tüketiminde, Omega 3 içeren gıdalarla beslenmenizi desteklemenizi de öneririz. Omega 3 yağ asitleri derinizin esnekliğini arttırmaktadır. Bunun yanında ayrıca, zayıflamanıza yardımcı olmak gibi birçok faydası da vardır. Somon, levrek, ceviz gibi gıdalar ile de Omega 3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Cilt çatlaklarını önlemek ve oluşumunu geciktirmek için E vitamininden yardım alabilirsiniz. Bu vitamin su kaybını önler ve cildin nemli kalmasını sağlar.  Cilde esneklik kazandırarak çatlaklarını iyileşme süresini hızlandırır.

Çatlaklar için vücudunuzu içeriden beslerken, aynı zamanda dışarıdan da bir bakım desteği sağlamalı ve cildinize uygun bakım ürünleri ile çatlakların oluşumuna erken müdahale imkânı tanımalısınız. Cildinizin dışarıdan bakımını sağlayacak en etkili ürünlerden biri Sebi İxir Komple Sıkılaştırıcı Vücut Bakım Spreyi’dir. Ezber Bozan yapısı ile Sebi İxir Komple Sıkılaştırıcı Vücut Bakım Spreyi, kollarınızda oluşan sarkmalara, basenlerdeki portakal kabuğu görünümüne, karın bölgesindeki sarkmalara, bacak bölgesindeki sarkmalara ve göğüs bölgesindeki sarkmalara yönelik sıkılaştırıcı bir etki yaratmaktadır. Kurumuş ve çatlamış olan cildinizin bakımında ise bir diğer yardımcılarınız Sebi İxir Acil Bakım Kremi ve Acil Bakım Spreyi’dir. Sebi İxir Acil Bakım Spreyi, çok amaçlıdır ve vücudunuzdaki tüm çatlakları tedavi eder. Bu iki ürün de cildinizde çok yoğun nem sağlar ve hassas ciltlere bakım yapar, besler ve yatıştırır.

Sebi Simyacı der ki; cildinizde çatlak oluşumları meydana geldiğinde bu konuyu kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bu sebeple cildinizi ve bedeninizi içeriden doğru besinler ile beslerken, dışarıdan da yoğun bakımı ihmal etmemelisiniz. Kurumuş ve çatlamış cildinizin bakımında ise bahsettiğimiz tüm ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak