Cilt Bakımı

Cilt bakımınıza katkıda bulunan 10 besin!

Bakımlı bir cilde kavuşmak için tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Zengin ve besleyici içeriğe sahip besinler sağlığa olumlu katkıda bulunduğu gibi cildin de daha bakımlı görünmesine yardımcı oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bu besinlerin ölçülü tüketilmesidir.

BİTTER ÇİKOLATA

Lezzetli bir atıştırmalık olan bitter çikolata antioksidan bakımından da son derece zengin! Bitter çikolata cildin nem kazanmasına da yardımcı oluyor. İstenmeyen kilolarla karşılaşılmaması için bitter çikolata tüketilirken kalorisine de dikkat edilmelidir.

CEVİZ

Ceviz yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içermektedir. Özellikle yeterli balık tüketmeyen bireyler için ceviz tüketimi önemlidir.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay tüketimi cildin daha elastik ve yumuşak olmasına katkıda bulunmaktadır. Yeşil çay UV ışınlarının cilde vereceği zararları da azaltmaktadır.

SARDALYA

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan sardalya; en iyi yağ kaynaklarından biridir. Omega-3 bakımından zengin bir beslenme planının belirlenmesi akne ve sivilce oluşma ihtimalini de azaltmaya katkıda bulunuyor.

KAHVE

Kahve tüketen kadınların, kahve tüketmeyen kadınlara oranla; cilt kanserinin en yaygın versiyonu olan melanomaya yakalanma olasılığının azaldığı gözlemlenmiştir. Yüksek miktarda kahve tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecektir. Bu nedenle çok fazla kahve içilmesinden kaçınmak gereklidir.

KİVİ

C vitamini deposu kivi, c vitamini ihtiyacı karşılamanın yanı sıra kollajen sentezinede katkıda bulunmaktadır. Kivi yaşlanma belirtilerinin belirginliğinin azalmasına da yardımcıdır C vitamini bakımından yüksek bir beslenme planı belirlemek ciltteki kuruluğun azalmasına da faydada bulunacaktır.

HAVUÇ

Havuç cilde doğal bir parıltı kazandırır. Ciltteki renk tonunu düzenlemeye ve daha bakımlı bir görünüm oluşmasına katkıda bulunur.

BALKABAĞI

Pişmiş balkabağı oldukça iyi bir beta karoten kaynağıdır. Besin; cildin yumuşak, pürüzsüz kalmasına yardımcıdır. Balkabağı aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasını da önlemeye katkıda bulunmaktadır.

YUMURTA

Yumurta özellikle çok fazla yağ içermeyen bir protein kaynağı olması ile avantaj sağlıyor. Yüksek yağlı yiyecekler cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

BROKOLİ

Brokoli oldukça zengin ve besleyici içeriğe sahip! İyi bir mineral ve vitamin kaynağı olan brokoli cilt bakımına da katkıda bulunuyor. Brokoli cildin güneş yanıklarından korunmasına da yardımcıdır.

Yorum Bırak