Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

CİLT BAKIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR

Cilt bakımı çoğu insan için önemli bir adım olarak görülmese de bireylerin günlük aktiviteleri içerisinde oldukça önem taşımaktadır. Bu noktada cilt bakımının nasıl olması gerektiği incelendiğinde birçok farklı bakış açısı ve yorum bulunmaktadır. Bizler de bugünkü yazımızda cilt bakımında yapılan yanlışları sizler için derledik.

Cildinize fazla ürün ile bakım yaptığınız zaman cildinizi olduğundan fazla yorarsınız. Bunun yanı sıra ağır temizleyicilerle cildinizi arındırmak, cildin doğal yağlarını da ortadan kaldırmanıza sebep olarak cilt bariyerini yok edecektir. Başlangıç olarak kullanacağınız makyaj temizleme suları, hafif yapılı olduklarında cildi fazla kirden temizleyerek ağır ürünler kullanmanıza lüzum bırakmaz. Aynı şekilde yoğun bir makyajınız olmamasına rağmen sürekli çift fazlı ve yağ içerikli makyaj malzemeleri ile cildinizi temizlerseniz, gözenekleriniz tıkanmasına ve cildinizin ağırlaşmasına sebep olabilirsiniz.

Kışın güneş kremi kullanılmaz algısı da tamamen yanlış bir düşüncedir. Cilt bakımında ve leke tedavisinde en önemli şeylerden biri cilt tipinize uygun bir güneş kremi kullanılmasıdır. Güneş, kışın da cildinize olumsuz etkilerde bulunabilir. Yazın olduğu kadar yoğun bir etki bırakmasa da kışın da cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek adına doğru bir güneş kremi ile bakım sağlamalısınız.

Yağlı ciltliler nemlendirici kullanmamalıdır düşüncesi de tamamen yanlış bir düşüncedir. Yağlı bir cilde sahip olsanız daha cildinizi yaz-kış nemli tutmalısınız. Cildinizi uygun bir şekilde nemlendirmek, yaşlanma belirtilerini azaltırken, cildinizi dış etkenlere karşı daha fazla korumaktadır. Günlük olarak bakım rutininizde ilk adım olarak yüzünüzü temizleyip sonrasında cildinize uygun bir güneş kremi ile koruma sağlayıp ardından nemlendirici ile son bakım dokunuşunu yaparak makyajınızın gün içerisinde daha sağlam kalmasına ve cildinizde gün içerisinde yer yer kuruluklar oluşmamasına olanak verebilirsiniz.

Sadece su ve sabun ile de cildinizi temizlemek ise yine yanlış bilinen bir bakım düşüncesidir. Su, temizliğin en önemli parçası olarak bilinir ama yeterli değildir. Cildinizin pH seviyesinin 5.5 olması sonucu oturduğunuz bölgeye ve kullandığınız suyun sertliğine göre 9.5’e kadar çıkabilir. Tonik kullanmak ise cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağlar. Bu sebeple cildinizi temizlerken sabunla cildinizin kurumasına sebep olmak yerine, uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemeli ve sonrasında yine cilt tipinize uygun bir tonik ile gözeneklerinizin daha sıkı durmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilceleri ve gözenekleri sıkarsanız oluşumunu engellersiniz düşüncesi de yanlış bilinen bir cilt bakım adımıdır. Sivilcelerinizin oluşumunu durdurmak amacı ile sivilcenize elle müdahale ettiğiniz zaman sivilcelerin cildinize daha çok yayıldığını görebilirsiniz. Aynı şekilde siyah noktalar da yüzünüz kızarana kadar sıktığınızda daha büyük sivilce oluşumlarına sebebiyet verebilir. Bu noktada yüzünüzde oluşan herhangi bir sivilceye ve siyah noktaya asla müdahale etmemelisiniz.

Sebi Simyacı der ki; cilt bakımında uygulanan birçok yanlış yöntem bulunmaktadır. Cildinizin güzelliği ve sağlığı için bahsettiğimiz yanlış yöntemleri göz önüne alarak bakım rutininizi oluşturmanız, sizler için çok faydalı olacaktır. Sonuç olarak, cilt tipinize uygun ürünler kullanmanızı ve bakım adımlarınızda uygun adımlar atmanızı öneririz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak