Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİNDE BULUNAN ZARARLI İÇERİKLER ve KÖTÜ YÖNLERİ

Zararlı kimyasallar cilt yoluyla vücudumuza nüfuz ettiğinde ciltte tahriş, alerji, iltihaplanma, akne gibi cilt hastalıklarına neden olabildiği gibi kanser oluşumuna da yol açabilirler. Bu zararlı kimyasalları gözle göremesek de vücutta ve ciltte yarattığı etkiler oldukça fazladık ve yadsınamaz. Bizler de bugünkü yazımızda cilt bakım ürünlerinde bulunan zararlı içeriklerden ve cilde yarattığı zararlı etkilerden bahsedeceğiz.

Cilt bakım kremlerinde kullanılan zararlı maddelerin ilk ve en çok bilineni parabendir. Paraben hemen hemen her kozmetik ürününde bulunmaktadır. Ürünlerin raf ömrünü uzatan bir koruyucu görevi görmektedir. Göğüs kanseri tümörünün içinde yoğunlaştığını gösteren bulgular nedeniyle Amerika ve Avrupa’da kullanımına geniş ölçüde yasak gelmiştir. Kanser hastalarından alınan biyopsi örneklerinde rastlanılan paraben, renkli kozmetiklerden deodorantlara ve şampuanlara kadar birçok farklı üründe karşımıza çıkmaktadır.

Bakım ürünlerinin içeriklerinde sıkça kullanılan vazelin ise, yüz ve cilt nemlendiricilerinde, serumlarda, maskelerde ve güneş koruyucularda bulunmaktadır. Bu petrol türevleri yumuşatıcı özelliklerinden dolayı nemlendiricilerde de kullanımı bulunmaktadır. Bu maddeler cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak vücudun kendi kendini nemlendirme mekanizmasına engel olmaktadır. Vazelin cilt etkinliklerini ve hücre olgunlaşmasını yavaşlatmakta, cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Civa da cilde oldukça zarar veren içeriklerden biridir. Bazı cilt aydınlatma kremleri böbrekleri, karaciğerleri ve beyne zarar verebilecek civa içerebilmektedir. İnorganik civaya uzun süre maruz kalmak da merkezi sinir sistemine zarar verebilmektedir.

SLS yani sodyum lauryl (loril) sülfat, kişisel bakım ürünlerinin çok büyük bir oranında kullanılan bir maddedir. Sağlığa zararlı maddelerden biri olarak gösterilen SLS’nin en bilinen etkilerinden biri ise cilt ve göz iritasyonudur. Şampuan, yüz temizleyici, duş jeli, akne ilacı gibi köpüren ürünlerin büyük çoğunluğunda bulunan SLS, kimi zaman özellikle cilt tipine göre çeşitli tahrişlere yol açmaktadır. Bunların yanı sıra kurşun da bazı kozmetiklerde zararlı etkilere neden olabilmektedir. Uzun süre maruz kalma durumu kanserojen olabilir, gebelik sırasında zararlıdır, bulantı ve baş ağrısına neden olabilmektedir. Sinir sistemini, aynı zamanda çocukların zihinsel ve fiziksel büyümesini de etkileyebilir.

Hidrokinon ise, leke tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Renk açıcı olarak tanımlanan kozmetik ürünlerin çoğunda %5 seviyesine kadar hidrokinon bulunmaktadır. Hidrokinon içeren kremlerin uzun süreli kullanımında ciltte kızarıklık, yanma ve kaşınma yaşanmaktadır. Hidrokinonun tümörlere yol açtığından da şüphe edilmektedir.

Sebi Simyacı der ki; çoğu cilt bakım ürünlerinin içeriğinde zararlı kimyasallar bulunmaktadır. Bu sebeple içeriğini bilmeden kullandığınız tüm kremler cildinize zarar verebilmektedir. Sebi Simyacı ürünlerinin hiçbirinde cıva, asit türevleri, antibiyotik, paraben, alkol, silikon, vazelin ve hidrokinon bulunmamaktadır. Bu sebeple tüm Sebi Simyacı ürünlerini cilt bakımınızda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cildinize kesinlikle zarar vermeyen Sebi Simyacı ürünleri ile şimdi bakımın tam zamanı!

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak